Otse põhisisu juurde

Austraalia hakkab internetti filtreerima

Hiljuti kirjutas Austraalia press, et Austraalia valitsus kavatseb esitada 2010.aasta teiseks pooleks seaduseelnõu, millega kohustatakse kohalikke internetiteenuse pakkujaid kasutama interneti sisufiltrit eesmärgiga piirata kasutajate ligipääsu sotsiaalselt ohtlike ressurssideni. 

Selle seaduseelnõu eesmärgiks on kaista austraallasi selliste veebide eest, mis sisaldavad lastepornograafiat ja seksuaalset ning muud liiki vägivalda, samuti peaks see filter kaitsma austraallasi ebaseaduslike netiäride (ravimifirmad) eest.

Igasugust liiki vägivaldsete materjalide avaldamine on küll Austraalia-siseselt keelatud, kuid austraallased on seni pääsenud veebideni, mis asuvad väljaspool Austraaliat.

Austraalia kommunikatsiooniminister Stephen Conroy ütles ajakirjandusele, et selline sisufilter aitab kaitsta uut kasvavat põlvkonda. 

Sisufiltri kriitikud on leidnud, et taolised meetmed võivad küll raskendada ligipääsu kahtlase sisuga ressurssideni, kuid filter ei lahenda probleemi olemust. Samuti arvavad kriitikud, et valitsus ei kavatse avaldada blacklisti ning sinna võivad sattuda ka paljud süütud veebid ning paljud poliitiliselt tundlikud teemad (eutanaasia, kanepi, prostitutsiooni legaliseerimine, narkootikumide teemalised veebid).Praeguse seisuga arvatakse, et interneti sisufiltrid võiksid töösse minna 2011.aastal.

Eelmine filter oli ebapopulaarne

See pole aga esimene Austraalia valitsuse katse piirata oma kodanike ligipääsetavust kahtlaste veebideni.

2008.aastal püüdsid võimud sisse viia interneti sisufiltri vabatahtlikkuse alusel. Selle peale oli kulutatud 85 000 000 AUDi, kuid lahendus ei õigustanud ennast. Plaanide kohaselt pidi sisufiltrit kasutama hakkama 2,5 miljonit perekonda, kuid tegelikkuses tõmmati alla vaid 144 000 programmikoopiat. Lisaks sellele oli filter nõrgalt kaitstud, üks Melbourne´i teismeline suutis sellesse sisse häkkida poole tunni jooksul.

Projekt on saanud suure kriitika osaliseks just veebide blacklisti osas: kes otsustab, mida blokeerida ja mida mitte? Miks peaks just see keegi otsustama ja mille alusel ta otsustajate hulka valitatakse? Ja kas inimesed on teadlikud, mille eest on nad kaitstud? Ehk siis, kas blacklist on avalik või mitte?
Mitmed küsimused tuleb Austraalia valitsusel veel lahendada enne, kui sisufiltri töösse saab rakendada.

Googeldades seda uudist erinevates keeltes (vene, inglise, saksa) jõudsin põnevate Kesk-Aasia ja Valgevene saitideni, mis väärtõlgendasid Austraalia valitsuse sisufiltri eesmärki ning rääkisid "totaalsest netitsensuurist", mis ahistab Austraalia kodanike põhiõigusi. Valgevene, kes on maailmas tuntud, kui suur tsensor ja erinevate vabaduste ahistaja, võiks selle kohapealt küll veidi vaiksemalt sõna võtta. :)

Austraallased on korraldanud interneti sisufiltri rakendamise vastu erinevaid aktsioone.
"Tänu" sellele meetmele on Austraalia sattunud Reporters without Borders´i Internet censorship´i valve all olevate riikide hulka ja interneti vaenuriikide nimekirja.

Kommentaarid

  1. Tsa! Äkki sa viitsiksid mulle saata mõne lingi, kus seletatakse, miks seda filtrit rakendatakse... nt ajalehest vms, ma ei tea, kas ise leian mõne hea ja kvaliteetse asja (ei oska hinnata neid). Ma oleks väga rõõmus, kui näeksin selleteemalist e-kirja :D

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

Vene köögi lemmikumad road: sõrnikud

Mees on heategevuslikul viktoriinil, laps sättis end magama ja koer tuulutab jalgu taeva poole hoides oma kõhualust. Kellelgi neist pole mulle ühtegi pretensiooni ning otsustasin  õhtusöögiks midagi naiselikku, lihtsat ja minevikuhõngulist teha.  Kapis oli kodujuustu, munasid, jahu, suhkrut, soodat, äädikat ja vanillisuhkrut ehk kõik vajalikud komponendid, et valmistada lapsepõlves tihti söödud tvoroznikuid (kutsutakse ka sõrnikeks). Minu meelest asendab Austraalias saadaolev kodujuust ( cottage cheese ) suurepäraselt originaalretseptis kasutatavat kohupiima. Kuna ta on meil siin selline vedelavõitu, siis peab rohkelt jahu panema, et asi kotletina koos püsiks ja ilusti läbi praeks.   Kahjuks pole sõrnikute ajaloost kuigi palju teada, teatakse vaid nii palju, et esimese sõrniku valmistas keegi slaavlane. Sõrnikud kuuluvad ju korraga Valgevene, Ukraina ja Vene köögi toitude hulka. Miks kaks nime? Just sellepärast, et vanasti ei tuntud sellist piimatoodet nagu tvor...

Esmamulje Austraalia lasteaiast seestpoolt

Ma ei teagi täpselt, kust alustada oma esimeste tööpäevade muljete vahendamisega. Kas kõige hullemast või totaalselt vaikida ning lapsevanemaid Austraalia lasteaia sisekliima kirjeldamisega mitte šokeerida? Ma tahtsin tegelikult juba esimesel päeval end virtuaalsele paberile välja elada, aga siis olin vaimselt nii läbi, ja ikka kaalutlesin sisemuses - kas peaks selle tõe avalikkuse ette paiskama? Nimesid ma muidugi ei nimeta, üldistada ka ei saa, sest hetkel olen vaid ühes päevahoius/lastekeskuses töötanud ja kindlasti nende keskuste kvaliteeditasemed varieeruvad tugevalt. Võivad olla nagu öö ja päev! Minu oma on siis väga-väga tume öö. Nii tume, et isegi kobades väljapääsu ei leia!  Rääkides esmamuljest, siis pean välja tooma sellise tõsiasja, et minu lasteaia kõrval asub ALKOHOLIPOOD. Saate aru, drive-in alkopood on kohe lasteaia kõrvalhooneks. See üllatas mind väga, sest lasteaed, kus ma siis praktikat teen, asub vaikses Austraalia magalarajoonis, kus teisi poode ja muid as...

Austraaliast Eestisse tagasi kolimise võimalikkusest

Seekordsel Eesti külastusel on veidi teistsugune maik juures, täitsa algusest peale, veel enne lennupiletite broneerimist otsustasime, et kui Eestisse tuleme, siis vaatame teistsugusema pilguga ringi ja paneme Eesti elu nüansse kõrva taha - et kas meil oleks kunagi lootust siia tagasi tulla? Kellena? Milleks? Millal? Kaua võib välismaal majanduspõgenikena elada?! Millal me end ometi realiseerime!?   Eks neid segaseid läbimõtlematuid mõtteid on juba pikalt olnud. Kui nüüd, pea kuu aega Eestis aega veetnuna Eestisse tagasi kolimise idee realiseerimise tõenäosust hinnata, pean kahetsusega tõdema, et see tundub üsna võimatu. Ma ei tea, kuidas minu pere meespool tunneb, aga mina tunnen end Eestis olles võõrkehana. Kui nüüd mõelda, siis olen alati tundnud. Ma tean kindlalt, et Eestisse tagasi kolides hakkaks minu süda kripeldama - et mis kõik asjad elus tegemata ja nägemata jäävad. Austraalia elu ja -stiil on meid paljude unistusteni lähemale viinud või aidanud neid isegi sisuliselt...