Otse põhisisu juurde

Kuidas Eesti meedia mu närvirakke sööb

Iga kord, kui ma hommikul Eesti meediaväljaannete portaalid lahti teen, lähen ma närvi. Muidu võiks öelda,et elan üsna stressi- ja pingevaba elu, kuid iga jumala kord, kui ma mõne päevalehe lahti teen ja ennast sealpool maakera toimuvaga kurssi viima hakkan, muutun ma närviliseks.
Kui siitpoolt vaadata, siis keskmine eestlane ongi tuim, ükskõikne, tundetu kõige selle suhtes, mis mujal maailmas toimub, juhtub. Vähemalt selliseks on Eesti meedia teda treeninud.

Kui uudises pole Eesti riigiga seotud inimest, pole see uudis eestlasele oluline. Iga maailmauudise peab ikka kuidagi ära lokaliseerima, välja uurima, kas sündmusel on kasvõi pool-või veerandeestlase käsi kuidagi mängus olnud.
No, mis mõttes, kas peab koguaeg oma saba kergitama?

Mõnikord on rõve lugeda seda, kuidas suure ja maailmale olulise sündmuse kajastuse rõhuasetus on pandud nii, et ei kirjutata/kajastada mingi konverentsi, kohtumise, sündmuse sisulist poolt, vaid muudkui vatratakse, kui oluline roll oli sellel pooleldi väliseestlasel sündmuse kaameramehe abistajana. 

See Eesti ja eestlasega maailmauudise täiendamine võib olla küll ühelt poolt tore ettevõtmine, aga vahepeal muutub paranoiliseks-haiglaseks ja väljakannatamatuks. Kui suure sündmuse, katastroofi kajastamise fookus on asetatud sellele, mida juhuslikult eemalviibiv eestlane parasjagu sõi või mõtles või mis tal seljas oli..siis no jah.

Ja see oli ka päris haiglane, kuidas Eesti päevalehtedes Haiti maavärina temaatikat kajastati. Mul on "hea meel", et Eesti meedia suutis leida selle maavärina kangelase ja kogu selle asja Eestist pärit kangelasele ülesse ehitada. Inimesed vajavad kangelasi. 
Ja Haiti maavärina põhikajastus oli muidugi see, et kus jälle Eesti meest mujal maailmas telekast näidati. Kuulge, olge normaalsed!

...vahepeal need pealkirjad tekitasid minus allergilist reaktsiooni. Kui muu maailma meedia rääkis hukkunute arvust, päästetute arvust, siis Eesti meedia muudkui vatras sellest, kui kangelane on üks Eesti mees ja kui kuulsaks ta üle maailma sai. Selliste kangelaslugude lõpus võis leida mõne üksiku faktilõigu, mis mulle siinpool maakera tegelikult korda läks. 
Täiesti haige. 

Täna hommikul ajas mind endast välja aga see uudis .
Bussiõnnetuses said kokku vigastada 13 inimest, aga põhiuudis on ikka sellest, kuidas neli Eestist pärit inimest saavad juba laupäeval haiglast välja. Mis sest, et ka teised vigastatud saavad laupäeval välja. Rõhk on ikka Eestist pärit inimestel. Neli Eestist pärit inimest on selgelt olulisemad, kui 9 muulast.

Ja see, kuidas teised õnnetustes, katastroofides kannatada saanud inimesed ennast tunnevad, see pole meile, Eestimaal elavatele inimestele oluline!
Muidugi ainult juhul, kui kellelgi vigastatutest on Eesti juured? 
Siis sellest kirjutame.
Muidu meid see ei koti. Jookseb kuskil suvalises uudistevoos, keda ei huvita.
Isegi, kui 200 000 inimest sai surma. Üks eestlane nende seas teeb sündmuse kohe ka Eesti jaoks oluliseks.
  
Meid on kuradi üks ja midagi peale miljonit, me tahame saada vaimult suureks ja me huvitume ainult sellest, mida meie elanikud mujal maailmas korda saadavad.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Vene köögi lemmikumad road: sõrnikud

Mees on heategevuslikul viktoriinil, laps sättis end magama ja koer tuulutab jalgu taeva poole hoides oma kõhualust. Kellelgi neist pole mulle ühtegi pretensiooni ning otsustasin  õhtusöögiks midagi naiselikku, lihtsat ja minevikuhõngulist teha.  Kapis oli kodujuustu, munasid, jahu, suhkrut, soodat, äädikat ja vanillisuhkrut ehk kõik vajalikud komponendid, et valmistada lapsepõlves tihti söödud tvoroznikuid (kutsutakse ka sõrnikeks). Minu meelest asendab Austraalias saadaolev kodujuust ( cottage cheese ) suurepäraselt originaalretseptis kasutatavat kohupiima. Kuna ta on meil siin selline vedelavõitu, siis peab rohkelt jahu panema, et asi kotletina koos püsiks ja ilusti läbi praeks.   Kahjuks pole sõrnikute ajaloost kuigi palju teada, teatakse vaid nii palju, et esimese sõrniku valmistas keegi slaavlane. Sõrnikud kuuluvad ju korraga Valgevene, Ukraina ja Vene köögi toitude hulka. Miks kaks nime? Just sellepärast, et vanasti ei tuntud sellist piimatoodet nagu tvor...

Esmamulje Austraalia lasteaiast seestpoolt

Ma ei teagi täpselt, kust alustada oma esimeste tööpäevade muljete vahendamisega. Kas kõige hullemast või totaalselt vaikida ning lapsevanemaid Austraalia lasteaia sisekliima kirjeldamisega mitte šokeerida? Ma tahtsin tegelikult juba esimesel päeval end virtuaalsele paberile välja elada, aga siis olin vaimselt nii läbi, ja ikka kaalutlesin sisemuses - kas peaks selle tõe avalikkuse ette paiskama? Nimesid ma muidugi ei nimeta, üldistada ka ei saa, sest hetkel olen vaid ühes päevahoius/lastekeskuses töötanud ja kindlasti nende keskuste kvaliteeditasemed varieeruvad tugevalt. Võivad olla nagu öö ja päev! Minu oma on siis väga-väga tume öö. Nii tume, et isegi kobades väljapääsu ei leia!  Rääkides esmamuljest, siis pean välja tooma sellise tõsiasja, et minu lasteaia kõrval asub ALKOHOLIPOOD. Saate aru, drive-in alkopood on kohe lasteaia kõrvalhooneks. See üllatas mind väga, sest lasteaed, kus ma siis praktikat teen, asub vaikses Austraalia magalarajoonis, kus teisi poode ja muid as...

Austraaliast Eestisse tagasi kolimise võimalikkusest

Seekordsel Eesti külastusel on veidi teistsugune maik juures, täitsa algusest peale, veel enne lennupiletite broneerimist otsustasime, et kui Eestisse tuleme, siis vaatame teistsugusema pilguga ringi ja paneme Eesti elu nüansse kõrva taha - et kas meil oleks kunagi lootust siia tagasi tulla? Kellena? Milleks? Millal? Kaua võib välismaal majanduspõgenikena elada?! Millal me end ometi realiseerime!?   Eks neid segaseid läbimõtlematuid mõtteid on juba pikalt olnud. Kui nüüd, pea kuu aega Eestis aega veetnuna Eestisse tagasi kolimise idee realiseerimise tõenäosust hinnata, pean kahetsusega tõdema, et see tundub üsna võimatu. Ma ei tea, kuidas minu pere meespool tunneb, aga mina tunnen end Eestis olles võõrkehana. Kui nüüd mõelda, siis olen alati tundnud. Ma tean kindlalt, et Eestisse tagasi kolides hakkaks minu süda kripeldama - et mis kõik asjad elus tegemata ja nägemata jäävad. Austraalia elu ja -stiil on meid paljude unistusteni lähemale viinud või aidanud neid isegi sisuliselt...