Otse põhisisu juurde

Kuuma päikese eest merre sukeldun ma...

Meie varasemates postitustes on juttu olnud minu uuest töökohast pärlilaeval ning see on palju küsimusi tekitanud, seega otsustasin mõne sõnaga sellest tööst lähemalt rääkida.

Päris nii nagu Karl Madise "Pärlipüüdja" laulus mu töö muidugi välja ei näe. Õigemini pärlipüüdmisega ei ole see kuidagi seotud. Selles protsessis on küll võimalik osaleda, aga hooaeg on juulis ja augustis ning selle ajani ma siia vist tööle jääda ei plaani.

Meie töökoht asub Põhja-Kimberleys, umbes 600 lennukilomeetrit Darwinist, täiesti asustamata maal. See maa kuulub aborigeenidele ja pärlifirma rendib nende käest maad, õigemini küll vett, merelahtesid ja rannikuala, kus pärlid kasvavad. Kuna vee temperatuur on wet seasoni ajal konstantselt 30-31 kraadi, võite isegi ette kujutada, milline soodne elukeskkond see kõikvõimalikele molluskitele, parasiitidele, bakteritele ja vetikatele on. Minu tööülesandeks praegusel hooajal on pärlikarpide puhastamine.

Pärlikarbid kasvavad restides, mis ripuvad poiliini küljes umbes 2 meetri sügavusel. Kõik karbid tuleb ära puhastada kord 2 nädala jooksul. Selleks kasutame me paate, mille ühes pardas asuvad vintsid ning keset alust asetseb puhastusmasin.

Paadi meeskond koosneb kolmest inimesest: üks meeskonnaliige tõmbab resti merest välja ja asetab selle masinasse. Kaks meest puhastavad karbid nendest parasiitidest, mida masin eemaldada ei suutnud ning lasevad resti merre tagasi.
Meie farmis tegutseb umbes 10-12 paadi meeskonda.

Töö ise ei ole sugugi kerge, sest oled hommikust õhtuni märg ja pidevalt puutud kokku kõikvõimalike erinevat liiki floora-faunaga. Näiteks oma esimesel tööpäeval ei kandnud ma randmekaitseid, sest ei olnud veel veendunud nende vajalikkuses. Kui olin esimesed pärlirestid veest välja tõmmanud, sain tuttavaks fireweediga. See on selline vetikas, mis on kõrvenägesest umbes 10 korda tugevama kõrvetamisvõimega. Mu käed olid hetkega ville täis ja need jäid sinna viieks päevaks. Kui käte peal olevatest villidest lahti sain, tekkisid uued jalgadele, siis varvastele ja nii edasi.

Vanemad kolleegid muidugi väitsid, et nahk harjub selle kõigega ja siis pole enam nii hull. Esimene nädal igatahes oli. Hiljem läks tõepoolest lihtsamaks, sest oskasin juba erinevate ohtude eest hoiduda.

Neljast uuest mehest, kes minuga samal nädalal laevale tulid, lahkusid kaks pärast esimest nädalat. Tervis ja närvid ei pidanud vastu.
Hoolimata sellest, et tegemist raske füüsilise, märja ja haisva tööga, naudin ma seda. Ümberringi on imeilus loodus, riffhaid, kes meil juba nagu koduloomade eest on ja keda me lõuna ajal söödame, ja sinine meri.
Olen mõelnud, et paljud inimesed oleksid nõus selle eest maksma, et mõned päevad sellistes kaunites kohtades veeta.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Vene köögi lemmikumad road: sõrnikud

Mees on heategevuslikul viktoriinil, laps sättis end magama ja koer tuulutab jalgu taeva poole hoides oma kõhualust. Kellelgi neist pole mulle ühtegi pretensiooni ning otsustasin  õhtusöögiks midagi naiselikku, lihtsat ja minevikuhõngulist teha.  Kapis oli kodujuustu, munasid, jahu, suhkrut, soodat, äädikat ja vanillisuhkrut ehk kõik vajalikud komponendid, et valmistada lapsepõlves tihti söödud tvoroznikuid (kutsutakse ka sõrnikeks). Minu meelest asendab Austraalias saadaolev kodujuust ( cottage cheese ) suurepäraselt originaalretseptis kasutatavat kohupiima. Kuna ta on meil siin selline vedelavõitu, siis peab rohkelt jahu panema, et asi kotletina koos püsiks ja ilusti läbi praeks.   Kahjuks pole sõrnikute ajaloost kuigi palju teada, teatakse vaid nii palju, et esimese sõrniku valmistas keegi slaavlane. Sõrnikud kuuluvad ju korraga Valgevene, Ukraina ja Vene köögi toitude hulka. Miks kaks nime? Just sellepärast, et vanasti ei tuntud sellist piimatoodet nagu tvor...

Esmamulje Austraalia lasteaiast seestpoolt

Ma ei teagi täpselt, kust alustada oma esimeste tööpäevade muljete vahendamisega. Kas kõige hullemast või totaalselt vaikida ning lapsevanemaid Austraalia lasteaia sisekliima kirjeldamisega mitte šokeerida? Ma tahtsin tegelikult juba esimesel päeval end virtuaalsele paberile välja elada, aga siis olin vaimselt nii läbi, ja ikka kaalutlesin sisemuses - kas peaks selle tõe avalikkuse ette paiskama? Nimesid ma muidugi ei nimeta, üldistada ka ei saa, sest hetkel olen vaid ühes päevahoius/lastekeskuses töötanud ja kindlasti nende keskuste kvaliteeditasemed varieeruvad tugevalt. Võivad olla nagu öö ja päev! Minu oma on siis väga-väga tume öö. Nii tume, et isegi kobades väljapääsu ei leia!  Rääkides esmamuljest, siis pean välja tooma sellise tõsiasja, et minu lasteaia kõrval asub ALKOHOLIPOOD. Saate aru, drive-in alkopood on kohe lasteaia kõrvalhooneks. See üllatas mind väga, sest lasteaed, kus ma siis praktikat teen, asub vaikses Austraalia magalarajoonis, kus teisi poode ja muid as...

Austraaliast Eestisse tagasi kolimise võimalikkusest

Seekordsel Eesti külastusel on veidi teistsugune maik juures, täitsa algusest peale, veel enne lennupiletite broneerimist otsustasime, et kui Eestisse tuleme, siis vaatame teistsugusema pilguga ringi ja paneme Eesti elu nüansse kõrva taha - et kas meil oleks kunagi lootust siia tagasi tulla? Kellena? Milleks? Millal? Kaua võib välismaal majanduspõgenikena elada?! Millal me end ometi realiseerime!?   Eks neid segaseid läbimõtlematuid mõtteid on juba pikalt olnud. Kui nüüd, pea kuu aega Eestis aega veetnuna Eestisse tagasi kolimise idee realiseerimise tõenäosust hinnata, pean kahetsusega tõdema, et see tundub üsna võimatu. Ma ei tea, kuidas minu pere meespool tunneb, aga mina tunnen end Eestis olles võõrkehana. Kui nüüd mõelda, siis olen alati tundnud. Ma tean kindlalt, et Eestisse tagasi kolides hakkaks minu süda kripeldama - et mis kõik asjad elus tegemata ja nägemata jäävad. Austraalia elu ja -stiil on meid paljude unistusteni lähemale viinud või aidanud neid isegi sisuliselt...