Otse põhisisu juurde

Pisut pärlitest


Paspaley pärlifirma kasutab pärlite tootmiseks kahte erinevat meetodit: looduslikku ja kunstlikku. 

Looduslike pärlite saamiseks töötavad 3-4 kuul aastast pärlisukeldujad. Nende ülesandeks on korjata merepõhjast, umbes 10-20 meetri sügavuselt, looduslikke noori pärlikarpe. 

Need karbid transporditakse hiljem pärlifarmidesse ja kasvatatkse suureks. Looduslike pärlikarpide eelis on nende vastupidavus ja nendest tulevad ilusamad pärlid, mis on ka väärtuslikumad.  

Pärlisukeldujad töötavad peamiselt 80 miili rannal, mis asub Lääne-Austraalias Broomei ning Port Hedlandi vahelisel alal. See töö on üpriski ohtlik ja peaaegu igal aastal satub mõni sukelduja hai rünnaku ohvriks. Teine meetod on kunstlik pärlikarpide paljundamine. Selleks on loodud spetsiaalne inkubaator ja seal paljundatakse pärlikarpe kunstlikult. Need pärlikarbid suudavad oma 10-12 aastase eluea jooksul toota 3-4 pärlit. 

Karbil kulub ühe pärli valmimiseks 2-3 aastat. Noored karbid elavad spetsiaalsetes restides, mis on kinnitatud rannikulähedases meres asuvatele poiliinidele. Pärlikarpide restid nii öelda ripuvad nööri otsas umbes 2 meetri sügavusel. Lääne-Austraalia põhjaranniku lahtedes on veetemperatuur 28-33 kraadi ja sellises soojas supis elab erakordselt palju planktonit ja hõljumit, millest pärlikarbid toituvad. Samas on soe vesi ka väga soodsaks elukeskkonnaks erinevatele parasiitidele. Seepärast on vajalik karpe puhastada iga 14 päeva järel. 

Tundub lühike aeg, aga selle 2 nädalaga suudab uskumatult suur hulk erinevaid eluvorme karpide ning restide küljes arenema hakata. Igal aastal juunist augustini on harvesti aeg. Sellel ajal korjatakse valminud pärlid ning asendatakse uute pärlihakatistega. Seda tööd teevad firmas eranditult jaapanlased,sest nendel on kõige paremad meetodid ning perekondade siseselt edasi antud kogemus. Pärlite eemaldamine karpidest toimub spetsiaalsetel laevadel, kuhu on rajatud laborid. Igal tehnikul on oma kindlad pärlikarpide liinid, mille eest nad vastutavad. 

Selleks, et pärl karbist kätte saada karpi vigastamata, on vaja karp ettevaatlikult avada ja spetsiaalsete, kirurgitööriistu meenutavate instrumentidega, pärl oma pesast välja libistada. Kui karp on piisavalt noor, et veel pärle toota, asendatakse pärl väikese pärlikarbi tükikesega. Karp tunneb, et temas on võõrkeha ning hakkab selle ümber kaitsekihti ehitama. Nii tekkivad pärlid ka looduslikult. 

Siis on selleks võõrkehaks tavaliselt pärlikarbi huulte küljest karbi sisse sattunud tükike liivatera või korallitükk. Pärl võib saavutada kuni 3sentimeetrise läbimõõdu ja omada kõikvõimalikke erinevaid kujusid ning värve. Enamik pärle on siiski klassikaliselt valged. 

Paspaley firma peakontoris asub pärl, mida nimetatakse Paspaley pärliks ja mille kohta Nick Paspaley (firma rajaja) on öelnud, et sellist teist inimkond tõenäoliselt enam kunagi ei näe. See on 2,5 cm läbimõõduga, pool pärli on valge ning pool roosa ning selle kuju on ideaalselt ümmargune. Kui teemanti või rubiini lihvitakse, et talle perfektne kuju ja läige anda, siis pärlitega seda teha ei saa. Pärl on ja jääb täpselt selliseks nagu ta merest leitakse.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Vene köögi lemmikumad road: sõrnikud

Mees on heategevuslikul viktoriinil, laps sättis end magama ja koer tuulutab jalgu taeva poole hoides oma kõhualust. Kellelgi neist pole mulle ühtegi pretensiooni ning otsustasin  õhtusöögiks midagi naiselikku, lihtsat ja minevikuhõngulist teha.  Kapis oli kodujuustu, munasid, jahu, suhkrut, soodat, äädikat ja vanillisuhkrut ehk kõik vajalikud komponendid, et valmistada lapsepõlves tihti söödud tvoroznikuid (kutsutakse ka sõrnikeks). Minu meelest asendab Austraalias saadaolev kodujuust ( cottage cheese ) suurepäraselt originaalretseptis kasutatavat kohupiima. Kuna ta on meil siin selline vedelavõitu, siis peab rohkelt jahu panema, et asi kotletina koos püsiks ja ilusti läbi praeks.   Kahjuks pole sõrnikute ajaloost kuigi palju teada, teatakse vaid nii palju, et esimese sõrniku valmistas keegi slaavlane. Sõrnikud kuuluvad ju korraga Valgevene, Ukraina ja Vene köögi toitude hulka. Miks kaks nime? Just sellepärast, et vanasti ei tuntud sellist piimatoodet nagu tvor...

Esmamulje Austraalia lasteaiast seestpoolt

Ma ei teagi täpselt, kust alustada oma esimeste tööpäevade muljete vahendamisega. Kas kõige hullemast või totaalselt vaikida ning lapsevanemaid Austraalia lasteaia sisekliima kirjeldamisega mitte šokeerida? Ma tahtsin tegelikult juba esimesel päeval end virtuaalsele paberile välja elada, aga siis olin vaimselt nii läbi, ja ikka kaalutlesin sisemuses - kas peaks selle tõe avalikkuse ette paiskama? Nimesid ma muidugi ei nimeta, üldistada ka ei saa, sest hetkel olen vaid ühes päevahoius/lastekeskuses töötanud ja kindlasti nende keskuste kvaliteeditasemed varieeruvad tugevalt. Võivad olla nagu öö ja päev! Minu oma on siis väga-väga tume öö. Nii tume, et isegi kobades väljapääsu ei leia!  Rääkides esmamuljest, siis pean välja tooma sellise tõsiasja, et minu lasteaia kõrval asub ALKOHOLIPOOD. Saate aru, drive-in alkopood on kohe lasteaia kõrvalhooneks. See üllatas mind väga, sest lasteaed, kus ma siis praktikat teen, asub vaikses Austraalia magalarajoonis, kus teisi poode ja muid as...

Austraaliast Eestisse tagasi kolimise võimalikkusest

Seekordsel Eesti külastusel on veidi teistsugune maik juures, täitsa algusest peale, veel enne lennupiletite broneerimist otsustasime, et kui Eestisse tuleme, siis vaatame teistsugusema pilguga ringi ja paneme Eesti elu nüansse kõrva taha - et kas meil oleks kunagi lootust siia tagasi tulla? Kellena? Milleks? Millal? Kaua võib välismaal majanduspõgenikena elada?! Millal me end ometi realiseerime!?   Eks neid segaseid läbimõtlematuid mõtteid on juba pikalt olnud. Kui nüüd, pea kuu aega Eestis aega veetnuna Eestisse tagasi kolimise idee realiseerimise tõenäosust hinnata, pean kahetsusega tõdema, et see tundub üsna võimatu. Ma ei tea, kuidas minu pere meespool tunneb, aga mina tunnen end Eestis olles võõrkehana. Kui nüüd mõelda, siis olen alati tundnud. Ma tean kindlalt, et Eestisse tagasi kolides hakkaks minu süda kripeldama - et mis kõik asjad elus tegemata ja nägemata jäävad. Austraalia elu ja -stiil on meid paljude unistusteni lähemale viinud või aidanud neid isegi sisuliselt...