Otse põhisisu juurde

Rannapäev Lombokil

Täna oli meil tõeline lõõgastuspäev, sest homme hakkab füüsis vatti saama.
Ärkasime hilja (meie praeguses unerežiimis tähendab hilja ärkamine kell 9 hommikul), sõime hommikust, käisime poes ja ostsime vulkaani otsa ronimiseks vajalikke esmatarbeid. Vulkaani vallutamise esmatarvete hulka kuuluvad sellised asjad nagu šokolaad, pähklid ja muud mitte kiiresti riknevad energiarohked toiduained. Indoneesia kõrguselt teise vulkaani vallutamine on plaanis sooritada kolme päevaga.
Vulkaani kõrguseks on 3726m ja selle kraatris asub üks väike vulkaan Gunung Baru Jari.
Samuti paikneb Gunung Rinjani kraatris ka Danau Segara Anak järv (tõlkes tähendab see nimi Child of the Sea Lake).

Kahenädalase reisi jooksul pole meil veel ühtegi korralikku rannapäeva olnud. Otsustasime selle siis täna teha. Kui me saabumisjärgsel päeval mööda Lombokit tiirutasime, leidsime mitmeid erinevaid randasid, mis olid täiesti inimtühjad ja vägagi ahvatlevad. Kui aga päevitamiseks, snorgeldamiseks ja ujumiseks sobivat randa hakkasime otsima, siis..läks asi hapuks. Täna olid lained oluliselt suuremad ja võimsamad, suurem osa eemalt ilusana paistvatest randedest olid hullult prügised, räpased. Poolsurnud kodutud ja tõbised koerad hulkusid randades otsides merest kaldale uhutud prahi seast miskit söödavat.
Neljast erinevast rannast ei suutnudki me leida piisavalt puhast, prügivaba randa. Valisime siis vähemprügise Coco Beachi, kus siiski mõne tugevama tuuleiiliga lendas plastikpakendeid sülle ja selga.

Indoneesias on väga suureks probleemiks plastikprügi ja selle käitlemine. Ma ei saa aru, kuidas inimesed elavad selliste prügihunnikute keskel. Täiesti tavaline on see, et plastikprügi hunnik pannakse põlema ja see tossab kellegi maja juures mitmeid päevasid. Samas, igati teretulnud nähtus on see, et klaaspakendeid taaskasutatakse aktiivselt. Probleemiks on ehk selle puhul vaid see, et taaskasutamisel ei puhastata klaaspakendeid piisavalt, tehakse seda minimaalselt ja pole sugugi haruldane, et Fanta või Coca Cola räpases ja veidi roostemärkidega pudelis serveeritakse kohalikku päritoluga jääteed.

Nii ka sel korral. Lomboki Coco Beachi rannas tegutsev kiosk pakkus meile jääteed, mis oli Fanta pudelisse valatud (Fanta pudel oli rõvedalt must, selline tunne jäi nagu meri oli just selle kaldale visanud) ja pudelitesse olid torgatud taaskasutatud kõrred. Meil hakkas kohalikest ettevõtjatest kahju ja otsustasime neid toetada, tõenäoliselt olime tänasel päeval nende ainsad kliendid. Maksime jookide eest ära, aga neid tarvitada ei julgenud.  

Üldse, kogu see Indoneesia prügimajandus. Lombokil on see kuidagi eriti terav. Indoneesia olukord sarnaneb paljuski Gruusiale, kus mägedest voolavad alla prügijõed ja -ojad, lehmad söövad mere ääres kilekotte ja inimesed elavad prügihunnikute keskel. Lomboki puhul räägitakse turismipotentsiaalist ja muust kõigest sellisest, aga noh, kui 20 km ulatuses ei leia ühtegi prügivaba randa..siis millest me räägime?

Tundub, et inimesed elavad siinkandis südamlikus sümbioosis enda poolt tekitatud prügiga. Aga mul ajab südame pahaks. Teil ei ajaks? Kui lapsed ja noorukid ja vanad pesevad ennast kivide vahel seisvas vees, selles samas vees kus on mõned sajad kilod mädanenud ja seisunud prügi.

Kommentaarid

  1. Te peaksite oma Darwini kella Indoneesia kella vastu ära vahetama või on teil mingi isiklik teema Darwini ajaga? Eestiga ma saan aru.
    Jõudu vulkaani vallutamisel, tänud siia oma muljeid jagamast ja nõustun, et vedelev prügi on nõme.
    Peatse kohtumiseni!
    Kadri

    VastaKustuta
  2. No, ei saa praegu selliste asjadega internetis tegeleda, sest muidu jätame kogu Indoneesia internetita. Austraalia aeg on südamelähedane küll, sest 27.oktoobril oleme seal tagasi. Indoneesias oleme veel ainult 8 päeva.
    Kohtumisteni jah!

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

Vene köögi lemmikumad road: sõrnikud

Mees on heategevuslikul viktoriinil, laps sättis end magama ja koer tuulutab jalgu taeva poole hoides oma kõhualust. Kellelgi neist pole mulle ühtegi pretensiooni ning otsustasin  õhtusöögiks midagi naiselikku, lihtsat ja minevikuhõngulist teha.  Kapis oli kodujuustu, munasid, jahu, suhkrut, soodat, äädikat ja vanillisuhkrut ehk kõik vajalikud komponendid, et valmistada lapsepõlves tihti söödud tvoroznikuid (kutsutakse ka sõrnikeks). Minu meelest asendab Austraalias saadaolev kodujuust ( cottage cheese ) suurepäraselt originaalretseptis kasutatavat kohupiima. Kuna ta on meil siin selline vedelavõitu, siis peab rohkelt jahu panema, et asi kotletina koos püsiks ja ilusti läbi praeks.   Kahjuks pole sõrnikute ajaloost kuigi palju teada, teatakse vaid nii palju, et esimese sõrniku valmistas keegi slaavlane. Sõrnikud kuuluvad ju korraga Valgevene, Ukraina ja Vene köögi toitude hulka. Miks kaks nime? Just sellepärast, et vanasti ei tuntud sellist piimatoodet nagu tvor...

Esmamulje Austraalia lasteaiast seestpoolt

Ma ei teagi täpselt, kust alustada oma esimeste tööpäevade muljete vahendamisega. Kas kõige hullemast või totaalselt vaikida ning lapsevanemaid Austraalia lasteaia sisekliima kirjeldamisega mitte šokeerida? Ma tahtsin tegelikult juba esimesel päeval end virtuaalsele paberile välja elada, aga siis olin vaimselt nii läbi, ja ikka kaalutlesin sisemuses - kas peaks selle tõe avalikkuse ette paiskama? Nimesid ma muidugi ei nimeta, üldistada ka ei saa, sest hetkel olen vaid ühes päevahoius/lastekeskuses töötanud ja kindlasti nende keskuste kvaliteeditasemed varieeruvad tugevalt. Võivad olla nagu öö ja päev! Minu oma on siis väga-väga tume öö. Nii tume, et isegi kobades väljapääsu ei leia!  Rääkides esmamuljest, siis pean välja tooma sellise tõsiasja, et minu lasteaia kõrval asub ALKOHOLIPOOD. Saate aru, drive-in alkopood on kohe lasteaia kõrvalhooneks. See üllatas mind väga, sest lasteaed, kus ma siis praktikat teen, asub vaikses Austraalia magalarajoonis, kus teisi poode ja muid as...

Austraaliast Eestisse tagasi kolimise võimalikkusest

Seekordsel Eesti külastusel on veidi teistsugune maik juures, täitsa algusest peale, veel enne lennupiletite broneerimist otsustasime, et kui Eestisse tuleme, siis vaatame teistsugusema pilguga ringi ja paneme Eesti elu nüansse kõrva taha - et kas meil oleks kunagi lootust siia tagasi tulla? Kellena? Milleks? Millal? Kaua võib välismaal majanduspõgenikena elada?! Millal me end ometi realiseerime!?   Eks neid segaseid läbimõtlematuid mõtteid on juba pikalt olnud. Kui nüüd, pea kuu aega Eestis aega veetnuna Eestisse tagasi kolimise idee realiseerimise tõenäosust hinnata, pean kahetsusega tõdema, et see tundub üsna võimatu. Ma ei tea, kuidas minu pere meespool tunneb, aga mina tunnen end Eestis olles võõrkehana. Kui nüüd mõelda, siis olen alati tundnud. Ma tean kindlalt, et Eestisse tagasi kolides hakkaks minu süda kripeldama - et mis kõik asjad elus tegemata ja nägemata jäävad. Austraalia elu ja -stiil on meid paljude unistusteni lähemale viinud või aidanud neid isegi sisuliselt...