Otse põhisisu juurde

Ebavõrdne Indoneesia


Iga kord, pea iga päev, kui läheme kuskile õhtust, lõunat või hommikust sööma, piinavad mind süümepiinad, mida tunnen karjuva ebaõigluse tõttu, mis siin maailmanurgas valitseb ja mida mina oma siin olemisega veelgi toetan. Miks mina, töötu tudeng, saan lubada endale rohkem, kui täiskohaga seitse päeva nädalas töötav kohalik?

Euroopa kõige vaesem seljakotirändur saab lubada endale umbes 10-15 korda rohkem, kui üks keskmine indoneeslane. Viimase keskmiseks päevateenistuseks on heal juhul 2-3 USA dollarit. Keskmine päkker kulutab Indoneesias reisides päevas oma 20-30 dollarit. Milline kuristik on nende maailmade vahel..

Samal ajal saan aru, et tegelikult pole siin maailma osas rahal nii tähtis roll, kuna paljud suhted toimivad ikka veel naturaalmajanduslikel põhimõtetel. Selleks, et siin ellu jääda ja toime tulla ei peagi midagi teenima. On oma aed,mis annab aastaringselt saaki, on vihma ja tuule eest peavarju pakkuv hütt, ei ühtegi liisingu-ega laenulepingut ega muud kohustust. Kui endal kurke pole, kuid on hea tomatisaak, saab naabriga vahetust teha. Raha ei pea olema.

Hüti ehitamine ei ole ka kuigi keeruline, materjal on loodusest võtta ja maad on küll ja küll.

Kuigi kohalikud tulevad toime oma 50-100 dollariga kuus ja saavad elada inimväärset elu ilma rahata, siis ühe asja on nad hästi selgeks saanud: kui üks valge inimene saab lubada endale reisida teisele poole maakera, siis saab ta igal sammul kohalikke mõne tuhande või kümne või saja ruupiaga toetada. Kui ühelt poolt on kohalikest kahju, siis teiselt poolt tekitab mõrudat maitset suhu pidev kohalike poolt raha väljapetmine ja kerjamine.

Bali põhjaosas linnadest ja asulatest eemal looduses ringi tiirutades ühel täiesti ootamatul hetkel jooksis võsast välja kohalik 7-8aastane tüdruk. Ta jooksis rõõmsalt meie poole hüüdes "Hello, hello" ja säras nagu lõunane päike ekvaatoril, eriti rõõmustas teda minu kaelas rippuv fotoaparaat. Meieni jõudes võttis ta otsekohe fotografeerimispoosi sisse ja selgitas kehakeeles, et ta on huvitatud fotost vulkaani taustal. Kurja kahtlustamata tegin foto, mõtlesin veel, et eks nendele kohalikele külalastele meeldib ennast LCD-ekraanil näha. Tüdruk ei tahtnud aga pilti üldsegi näha. Pärast fotot pööras ta oma avatud pihud minu poole ja soovis oma teenistuse kätte saada. Andsime talle 1000-ruupiase, kuid see summa modelli ei rahuldanud ning oma pisikeste näppudega näitas ta meile, et peame talle 5 korda tuhat ruupiat maksma.

Valged inimesed Aasias tekitavad kõndiva dollarikoti assotsiatsiooni pea kõikide kohalike peades. Iga liigutus, teejuhatus, igasugune mittemateriaalne abi peab saama oma tasu. Enamjaolt hakkavad tasud 10 000 ruupiast.
Lähed mäkke, templisse, mingi ats kõnnib sinuga lihtsalt kaasa, pärast esitab arve giiditeenuse eest. Siin olles pead alati hoolikalt vaatama, kes sinuga kaasa tolgendab, sest vastasel juhul pead selle kaasa tolgendamise lõpuks kinni maksma. Ja asi käib peenel psühholoogilisel tasandil, sa ei märkagi seda, kuidas keegi on sinuga manipuleerinud ja oled niisama jälle mõnesse musta lõpmatusse auku raha annetanud.

Siin ma siis olengi. Ühelt poolt on kahju vaestest kohalikest, teiselt poolt ajab hinge mustaks, et kõik tahavad petta.

Valvas peab olema, kauplema peab koguaeg ja kõik see väsitab metsikult. Samas ilusad vaated ja kohad annavad kõigeks selleks vajalikku energiat. 

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Vene köögi lemmikumad road: sõrnikud

Mees on heategevuslikul viktoriinil, laps sättis end magama ja koer tuulutab jalgu taeva poole hoides oma kõhualust. Kellelgi neist pole mulle ühtegi pretensiooni ning otsustasin  õhtusöögiks midagi naiselikku, lihtsat ja minevikuhõngulist teha.  Kapis oli kodujuustu, munasid, jahu, suhkrut, soodat, äädikat ja vanillisuhkrut ehk kõik vajalikud komponendid, et valmistada lapsepõlves tihti söödud tvoroznikuid (kutsutakse ka sõrnikeks). Minu meelest asendab Austraalias saadaolev kodujuust ( cottage cheese ) suurepäraselt originaalretseptis kasutatavat kohupiima. Kuna ta on meil siin selline vedelavõitu, siis peab rohkelt jahu panema, et asi kotletina koos püsiks ja ilusti läbi praeks.   Kahjuks pole sõrnikute ajaloost kuigi palju teada, teatakse vaid nii palju, et esimese sõrniku valmistas keegi slaavlane. Sõrnikud kuuluvad ju korraga Valgevene, Ukraina ja Vene köögi toitude hulka. Miks kaks nime? Just sellepärast, et vanasti ei tuntud sellist piimatoodet nagu tvor...

Esmamulje Austraalia lasteaiast seestpoolt

Ma ei teagi täpselt, kust alustada oma esimeste tööpäevade muljete vahendamisega. Kas kõige hullemast või totaalselt vaikida ning lapsevanemaid Austraalia lasteaia sisekliima kirjeldamisega mitte šokeerida? Ma tahtsin tegelikult juba esimesel päeval end virtuaalsele paberile välja elada, aga siis olin vaimselt nii läbi, ja ikka kaalutlesin sisemuses - kas peaks selle tõe avalikkuse ette paiskama? Nimesid ma muidugi ei nimeta, üldistada ka ei saa, sest hetkel olen vaid ühes päevahoius/lastekeskuses töötanud ja kindlasti nende keskuste kvaliteeditasemed varieeruvad tugevalt. Võivad olla nagu öö ja päev! Minu oma on siis väga-väga tume öö. Nii tume, et isegi kobades väljapääsu ei leia!  Rääkides esmamuljest, siis pean välja tooma sellise tõsiasja, et minu lasteaia kõrval asub ALKOHOLIPOOD. Saate aru, drive-in alkopood on kohe lasteaia kõrvalhooneks. See üllatas mind väga, sest lasteaed, kus ma siis praktikat teen, asub vaikses Austraalia magalarajoonis, kus teisi poode ja muid as...

Austraaliast Eestisse tagasi kolimise võimalikkusest

Seekordsel Eesti külastusel on veidi teistsugune maik juures, täitsa algusest peale, veel enne lennupiletite broneerimist otsustasime, et kui Eestisse tuleme, siis vaatame teistsugusema pilguga ringi ja paneme Eesti elu nüansse kõrva taha - et kas meil oleks kunagi lootust siia tagasi tulla? Kellena? Milleks? Millal? Kaua võib välismaal majanduspõgenikena elada?! Millal me end ometi realiseerime!?   Eks neid segaseid läbimõtlematuid mõtteid on juba pikalt olnud. Kui nüüd, pea kuu aega Eestis aega veetnuna Eestisse tagasi kolimise idee realiseerimise tõenäosust hinnata, pean kahetsusega tõdema, et see tundub üsna võimatu. Ma ei tea, kuidas minu pere meespool tunneb, aga mina tunnen end Eestis olles võõrkehana. Kui nüüd mõelda, siis olen alati tundnud. Ma tean kindlalt, et Eestisse tagasi kolides hakkaks minu süda kripeldama - et mis kõik asjad elus tegemata ja nägemata jäävad. Austraalia elu ja -stiil on meid paljude unistusteni lähemale viinud või aidanud neid isegi sisuliselt...