Otse põhisisu juurde

Raudmehed tulemäel


Rännak vulkaan Rinjani otsa oli meie jaoks väga raske füüsiline katsumus. Siiski nägime inimesi, kelle jaoks pea 45-kraadise nurga all olevast astmelisest ja lõputuna tunduvast nõlvast üles- ja allaronimine erilisi probleeme ei tekitanud. Need olid meie porterid ehk kandjad.

Viie turist-mägironija kohta kolm porterit. Selline suhe on paras, et kogu turistidele eluks vajalik kraam mäkke toimetada ja jäänused ning prügi hiljem alla tagasi. Need mehed ronivad mäkke 2 korda nädalas ja vaid harva saavad 2-3 puhkepäeva nautida. 3-päevase ronimise jaoks kandis iga porter umbes 20 kg raskust kandamit. Kandamiks on telgid, magamiskotid, magamismatid, toit ja vesi. Kogu see kraam seotakse tasakaalustatult bambusteiba mõlemasse otsa, teivas õlale ja minek. Kui mehed ise rauast pole, siis nende õlad on seda kindlasti. Kogu 20 kg raskus langeb ühele õlale.

Ma ise kandsin selle ronimise ajal umbes 10 kg raskust seljakotti ja viimasel päeval tundus nagu kott oleks 100-kiloseks muutunud, aga neid mehi ei kõigutanud ja väsitanud miski. Tähelepanuväärne oli ka fakt, et porterite lemmikuteks ronimisjalanõudeks on lihtsad varbavaheplätud.

See on ebareaalne, ma ei mõista siiamaani, kuidas on võimalik nendega ronida. Hea küll, kui mäest üles veel kuidagi saaks, siis allatulekut ma küll ette ei kujuta. Meie ronisime jooksujalatsites ja alla tulles libisesin mina vähemalt 4-5 korda nii, et olin sunnitud päris valusalt istmikuga maad puudutama.

Porterid samal ajal jooksid plätudes meist mööda. Vahepeal oleksid tahavaatepeeglid päris kasulikud olnud, nii suur oli meie ja nende kiiruste vahe.

Meil kulus viimasest baaslaagrist mäenõlva algusesse laskumiseks ligikaudu kolm tundi, mis on normaalne, vähemalt giidi arvates. Kandjad jooksevad selle maa tunniga läbi.
Ma saan aru, et allatulek on lihtsam ja veepudelid tühjad ning toit ära söödud. Mulle tundub see ikkagi võimatuna.

Samal ajal, kui need raudmehed mäest üles ronisid, oli neil kombeks ohtralt ja vahetpidamata suitsetada. Milleks need mehed siis võimelised oleksid, kui nad ei suitsetaks? Arvatavasti suudaks nad maratonidistantsi 30-kraadisest tõusust üles joosta. Enda eest rääkisid muidu kleenukeste meeste säärelihased. Need olid proportsioonist väljas ja eriliselt suureks arenenud.

Kurvaks tegi meeste töötingimuste nägemine. Nad töötavad küll imekaunis ümbruses, puhtas õhus ja vaikuses, aga tööandja võiks oma meeste vastu veidi rohkem respekti näidata ja vähemalt elementaarsete asjade, nagu tööriided ja magamistingimuste, eest hoolitseda.

Öö viimases laagris oli jäiselt külm ja tugev tuul vihises pidevalt ja erinevatest suundadest. Kui porterid püstitasid meie jaoks kaasaegsed telgid, siis ise ronisid nad presendi alla, mis oli A-kujuliselt üles pandud ning mõlemast otsast lahtine. Esimesel hommikul ärgates nägime, kuidas mõned neist lausa värisesid. Järgmiseks ööks andsime neile oma kaasavõetud vihmakeebid ja tuulejoped, et meestel vähegi tuulevarju oleks. Küsisime giidilt, et kas sellised tingimused ongi normaalsed. Ta vastas, et ei ole, aga kuna on tipphooaeg ja palju turiste, siis hetkel töötajatele telke ei jätku.
 
Raudmehed on nad igal juhul.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Vene köögi lemmikumad road: sõrnikud

Mees on heategevuslikul viktoriinil, laps sättis end magama ja koer tuulutab jalgu taeva poole hoides oma kõhualust. Kellelgi neist pole mulle ühtegi pretensiooni ning otsustasin  õhtusöögiks midagi naiselikku, lihtsat ja minevikuhõngulist teha.  Kapis oli kodujuustu, munasid, jahu, suhkrut, soodat, äädikat ja vanillisuhkrut ehk kõik vajalikud komponendid, et valmistada lapsepõlves tihti söödud tvoroznikuid (kutsutakse ka sõrnikeks). Minu meelest asendab Austraalias saadaolev kodujuust ( cottage cheese ) suurepäraselt originaalretseptis kasutatavat kohupiima. Kuna ta on meil siin selline vedelavõitu, siis peab rohkelt jahu panema, et asi kotletina koos püsiks ja ilusti läbi praeks.   Kahjuks pole sõrnikute ajaloost kuigi palju teada, teatakse vaid nii palju, et esimese sõrniku valmistas keegi slaavlane. Sõrnikud kuuluvad ju korraga Valgevene, Ukraina ja Vene köögi toitude hulka. Miks kaks nime? Just sellepärast, et vanasti ei tuntud sellist piimatoodet nagu tvor...

Esmamulje Austraalia lasteaiast seestpoolt

Ma ei teagi täpselt, kust alustada oma esimeste tööpäevade muljete vahendamisega. Kas kõige hullemast või totaalselt vaikida ning lapsevanemaid Austraalia lasteaia sisekliima kirjeldamisega mitte šokeerida? Ma tahtsin tegelikult juba esimesel päeval end virtuaalsele paberile välja elada, aga siis olin vaimselt nii läbi, ja ikka kaalutlesin sisemuses - kas peaks selle tõe avalikkuse ette paiskama? Nimesid ma muidugi ei nimeta, üldistada ka ei saa, sest hetkel olen vaid ühes päevahoius/lastekeskuses töötanud ja kindlasti nende keskuste kvaliteeditasemed varieeruvad tugevalt. Võivad olla nagu öö ja päev! Minu oma on siis väga-väga tume öö. Nii tume, et isegi kobades väljapääsu ei leia!  Rääkides esmamuljest, siis pean välja tooma sellise tõsiasja, et minu lasteaia kõrval asub ALKOHOLIPOOD. Saate aru, drive-in alkopood on kohe lasteaia kõrvalhooneks. See üllatas mind väga, sest lasteaed, kus ma siis praktikat teen, asub vaikses Austraalia magalarajoonis, kus teisi poode ja muid as...

Austraaliast Eestisse tagasi kolimise võimalikkusest

Seekordsel Eesti külastusel on veidi teistsugune maik juures, täitsa algusest peale, veel enne lennupiletite broneerimist otsustasime, et kui Eestisse tuleme, siis vaatame teistsugusema pilguga ringi ja paneme Eesti elu nüansse kõrva taha - et kas meil oleks kunagi lootust siia tagasi tulla? Kellena? Milleks? Millal? Kaua võib välismaal majanduspõgenikena elada?! Millal me end ometi realiseerime!?   Eks neid segaseid läbimõtlematuid mõtteid on juba pikalt olnud. Kui nüüd, pea kuu aega Eestis aega veetnuna Eestisse tagasi kolimise idee realiseerimise tõenäosust hinnata, pean kahetsusega tõdema, et see tundub üsna võimatu. Ma ei tea, kuidas minu pere meespool tunneb, aga mina tunnen end Eestis olles võõrkehana. Kui nüüd mõelda, siis olen alati tundnud. Ma tean kindlalt, et Eestisse tagasi kolides hakkaks minu süda kripeldama - et mis kõik asjad elus tegemata ja nägemata jäävad. Austraalia elu ja -stiil on meid paljude unistusteni lähemale viinud või aidanud neid isegi sisuliselt...