Otse põhisisu juurde

Kõik lapsed peaksid olema terved!

Uue aasta eel, kui kõik edastavad häid soove ja heidavad tagasivaatlikke pilke möödunud aastale on minu südamelähedaseks teemaks "tervis ja kas seda on mingi summa eest võimalik osta"?

Kuue nädala jooksul, mil suvel Eestis viibisime olin kahel korral tõsiselt haige. Ühel korral põiepõletikus ja teisel korral kohe mõni nädal pärast põiepõletikust paranemist "tavalises sügiskliima tõves", mis laksas nii kõvasti, et küttis mu keha ligemale neljakümne kraadini ja tekitas liigestele enneolematult piinarikast väänavat valu.

Pärast seda pole haige olnud. Ptüi,ptüi, ptüi. 
Kui välja arvata kõiksugused argised vigastused, mida annab tegelikult hoolikuse-ettevaatlikusega vältida. 
  
Väikese ja rumalana limpsisin jääpurikaid ja püherdasin lumes sooviga haigestuda ja mitte kooli minna- et saaks kodus multikaid vaadata ja vanemate käest parimat "teenindust" saada. Tihtipeale "soov haigestuda", lumes püherdumine ja külmetamine ei töötanud ja pidin kavalamaid trikke tegema. Mõnikord kuumutasin kraadiklaasi küttekeha juures liiga kõrgeks ning minu reaalne kehatemperatuur ja näidikul olev tekitas vanemates ja targemates kahtlusi ning pidin hommikul siiski oma sammud kooli poole seadma. 

Teen praegu töö juures arveid erinevatele tervisekindlustuse fondidele, mis maksavad kinni kindlustatud inimeste operatsioonid. Iga kord, kui kirurgi käekirja üritan lugeda, kontrollin mitmeid kordi üle, kas see väike osake, mida näiteks südameoperatsioonis kasutatakse saab ikka 50 000 Austraalia dollarit maksta?
Ja maksab. 
Ja väike kruvi, mis on vaid väike osake 20-st kruvist, mis opereeritud liigest jms kinni hoiab võib vabalt maksta paari sajast dollarist mõne tuhandeni. 

Üldiselt on opereeritavad 80-95aastased mehed ning naised, kuid aeg ajalt satub opereeritavate hulka 17-40aastaseid noori inimesi. Siis küll mõtled, et nii ebaõiglane ja miks pärast peaks keegi noorena haige olema ja kõike seda läbi elama?
Päris palju raskelt haigeid noori on. 

Eile vaatasime kinos Austraalia filmi "Matching Jack" ja ausalt öeldes pidin ennast tugevalt tagasi hoidma, et kinos (avalikus kohas) mitte pillima hakata. Lugu rääkis leukeemiahaigest poisist ja sellest, mida kõike elavad laps ja tema lähedased selle haigusega läbi. Austraalia meedias on üldse viimasel ajal avaldatud üsna tihti vähihaigete laste lugusid...
Hullult hinge läheb kuidagi. 

Kommentaarid

  1. Ehh, tuttav värk. Käisin paljajalu salaja lume peal jooksmas ja ikka haigeks ei jäänud, nüüd lähen korraks palja peaga rõdule ja juba nohus. Ei tea mis siis veel 20 aasta pärast juhtub?

    Head vana aasta lõppu!

    VastaKustuta
  2. Ma ei tea, mis saab 20 aasta pärast, aga 50 aasta pärast on pool liigestest, luudest ja muudest organitest doneeritud või plastikust.
    Aga veaks selle toreda ajanigi välja, oleks juba umbe tegija.
    Head algust, Maris!

    VastaKustuta
  3. Ma kuumutasin ka kraadiklaasi :) Aint et nii tulise vee all, et katski läks... võib-olla ma nõksatasin ka korraks kergelt kuhugi vastu. Ei õnnestunud haige olla (ema ju arst ka veel), lõpuks võtsin miski 5-ndas klassis ametlikult popipäeva, et teistega võrdne olla.

    Aga väihaigete teemad - olgu noored või vanad, on väga, väga rasked, valusad. Seda kuuleb siin ikka liiga palju, st ülemõistuse palju. Ma vist ei tea kedagi, kel poleks selle teemaga seotud lähedast või sõpra... Meie sajand!

    Ja ikkagi vaatame vastu rõõmsamasse tulevikku... Hääd alanud uut ka siit! :)

    VastaKustuta
  4. Vaat, mis kõik välja tuleb!Kraadiklaasi näidikuga manipuleerimine vana trikk siis :D
    Keegi polegi siis pärispatuta?

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

Vene köögi lemmikumad road: sõrnikud

Mees on heategevuslikul viktoriinil, laps sättis end magama ja koer tuulutab jalgu taeva poole hoides oma kõhualust. Kellelgi neist pole mulle ühtegi pretensiooni ning otsustasin  õhtusöögiks midagi naiselikku, lihtsat ja minevikuhõngulist teha.  Kapis oli kodujuustu, munasid, jahu, suhkrut, soodat, äädikat ja vanillisuhkrut ehk kõik vajalikud komponendid, et valmistada lapsepõlves tihti söödud tvoroznikuid (kutsutakse ka sõrnikeks). Minu meelest asendab Austraalias saadaolev kodujuust ( cottage cheese ) suurepäraselt originaalretseptis kasutatavat kohupiima. Kuna ta on meil siin selline vedelavõitu, siis peab rohkelt jahu panema, et asi kotletina koos püsiks ja ilusti läbi praeks.   Kahjuks pole sõrnikute ajaloost kuigi palju teada, teatakse vaid nii palju, et esimese sõrniku valmistas keegi slaavlane. Sõrnikud kuuluvad ju korraga Valgevene, Ukraina ja Vene köögi toitude hulka. Miks kaks nime? Just sellepärast, et vanasti ei tuntud sellist piimatoodet nagu tvor...

Esmamulje Austraalia lasteaiast seestpoolt

Ma ei teagi täpselt, kust alustada oma esimeste tööpäevade muljete vahendamisega. Kas kõige hullemast või totaalselt vaikida ning lapsevanemaid Austraalia lasteaia sisekliima kirjeldamisega mitte šokeerida? Ma tahtsin tegelikult juba esimesel päeval end virtuaalsele paberile välja elada, aga siis olin vaimselt nii läbi, ja ikka kaalutlesin sisemuses - kas peaks selle tõe avalikkuse ette paiskama? Nimesid ma muidugi ei nimeta, üldistada ka ei saa, sest hetkel olen vaid ühes päevahoius/lastekeskuses töötanud ja kindlasti nende keskuste kvaliteeditasemed varieeruvad tugevalt. Võivad olla nagu öö ja päev! Minu oma on siis väga-väga tume öö. Nii tume, et isegi kobades väljapääsu ei leia!  Rääkides esmamuljest, siis pean välja tooma sellise tõsiasja, et minu lasteaia kõrval asub ALKOHOLIPOOD. Saate aru, drive-in alkopood on kohe lasteaia kõrvalhooneks. See üllatas mind väga, sest lasteaed, kus ma siis praktikat teen, asub vaikses Austraalia magalarajoonis, kus teisi poode ja muid as...

Austraaliast Eestisse tagasi kolimise võimalikkusest

Seekordsel Eesti külastusel on veidi teistsugune maik juures, täitsa algusest peale, veel enne lennupiletite broneerimist otsustasime, et kui Eestisse tuleme, siis vaatame teistsugusema pilguga ringi ja paneme Eesti elu nüansse kõrva taha - et kas meil oleks kunagi lootust siia tagasi tulla? Kellena? Milleks? Millal? Kaua võib välismaal majanduspõgenikena elada?! Millal me end ometi realiseerime!?   Eks neid segaseid läbimõtlematuid mõtteid on juba pikalt olnud. Kui nüüd, pea kuu aega Eestis aega veetnuna Eestisse tagasi kolimise idee realiseerimise tõenäosust hinnata, pean kahetsusega tõdema, et see tundub üsna võimatu. Ma ei tea, kuidas minu pere meespool tunneb, aga mina tunnen end Eestis olles võõrkehana. Kui nüüd mõelda, siis olen alati tundnud. Ma tean kindlalt, et Eestisse tagasi kolides hakkaks minu süda kripeldama - et mis kõik asjad elus tegemata ja nägemata jäävad. Austraalia elu ja -stiil on meid paljude unistusteni lähemale viinud või aidanud neid isegi sisuliselt...