Otse põhisisu juurde

"A little less conversation, a little more action please"

Eile, kui ma kella kümneks linna pidin jõudma ja vihm ei tahtnud kuidagi järgi jääda, otsustasin võtta takso. Milles tegelikult ei ole midagi uudisväärset. Inimesed kasutavad taksosid iga jumala päev, taksod sõidavad New Yorgis, Pärnus, Novosibirskis, taksodest tehakse filme ja taksodes sünnitakse, taksodes armutakse ja taksodes lõpetatakse elusid. 
Aga ühtegi eespool loetletud tegevust ma sel korral taksos teha ei tahtnud. Tahtsin lihtsalt kiiresti ja kuivana linna pääseda. 

Muidugi mõista oli taksojuhiks Punjabi ats, vunts juba vaikselt halliks läinud, aga meel oli ikka nii rõõmus. Väga viisakas ja sõbralik oli, pole midagi ette heita. 

Mis mulle meeldib nende tuliste rahvaste juures on see, et isegi kui ta ei räägi eriti ühtegi muud keelt peale enda emakeele, siis alati saavad kõik jutuajamised peetud ja lõpuks isegi elu keerdkäikude teemalgi filosofeeritud. Alguses ma muidugi võtsin sellise tõrksa hoiaku taksojuhi suhtes, et mis mul temaga ikka rääkida. Nagunii ei tea ta minu päritolust midagi ja minu väikese maailma jaoks on see India ka nii suur.

Pealegi oli eelmisel nädalavahetusel väljas käinud Andres rääkinud oma taksokogemusest, kus India päritolu taksojuht kogus erinevate riikide kliente ja tahtis kangesti ära märkida, et näed ta on eestlasi ka koju toimetanud. Seesama Andrese taksojuht rääkis, et eelmisel nädalavahetusel oli brasiillasi kohanud ja et enne polnud sellisest riigist nagu "Brasiilia" kuulnudki. Pärast vaadanud järgi ja ongi gloobuse peal "Brasiilia" täitsa olemas ja pealegi veel selgunud, et oh jumal hoidku, see ju suurem kui India! 
Maailm ikka üllatab, eks ole. 

No ma siis ei hakanud torkima ja kellegi maailma avardama. Aga kuidas sa siis istud vaikides, kui taksojuht vehib kätega ja higistab nii kirglikult, justkui tahaks õhku tõusta, muudkui üritab tähelepanu köita? 

Ajame siis juttu. Küsisin, kaua Austraalias olnud.
Selgus, et taksojuht elanud Austraalias juba 25 aastat. 
Pere ka siin?
Oh jaa, kogu suguvõsa elab siin. 
Ja siis ta kukkus seletama, kuidas veerandsajandit tagasi olid Aasiast populaarsed viimast kuud rasedate naiste puhkusereisid Austraaliasse. 
Tuled rasedaga "puhkama", plaksti-laksti lisaks lapse sünnitusele virutatakse kätte ka Austraalia kodakondsus. No mis siis viga.
Ei mingit inglise keelt, ei mingit haridust ega tõestatud oskusi. 

Tüüp küsis vastu, et kas ma jugoslaavide ja tšehhoslovakkide kokkusaamistel ka käin. Neid siin nii palju ja käivad laulavad oma venekeelseid laule iga pühapäev. Selgitasin puht hariduslikel eesmärkidel, mitte ärapanemise mõttes, et sellist riiki nagu Jugoslaavia ja Tšehhoslovakkia pole juba päris tükk aega eksisteerinud ja et nad ei räägi vene keelt, neil omad ainulaadsed ja -omased keeled. Taksojuht oli väga üllatunud ja ühtlasi ka pettunud, et Jugoslaaviat enam olemas pole. Uudis Tšehhoslovakkia lagunemise kohta läks talle väga hinge. 

Ja imestas kogu ülejäänud teekonna, et lagunemistest Austraalia uudistes midagi pole räägitud. 

Mina ikka mõtlen, et hea, et väikesest riigist pärit oled, siis tead kõiki suuri ja väikesi ja keskmisi.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Vene köögi lemmikumad road: sõrnikud

Mees on heategevuslikul viktoriinil, laps sättis end magama ja koer tuulutab jalgu taeva poole hoides oma kõhualust. Kellelgi neist pole mulle ühtegi pretensiooni ning otsustasin  õhtusöögiks midagi naiselikku, lihtsat ja minevikuhõngulist teha.  Kapis oli kodujuustu, munasid, jahu, suhkrut, soodat, äädikat ja vanillisuhkrut ehk kõik vajalikud komponendid, et valmistada lapsepõlves tihti söödud tvoroznikuid (kutsutakse ka sõrnikeks). Minu meelest asendab Austraalias saadaolev kodujuust ( cottage cheese ) suurepäraselt originaalretseptis kasutatavat kohupiima. Kuna ta on meil siin selline vedelavõitu, siis peab rohkelt jahu panema, et asi kotletina koos püsiks ja ilusti läbi praeks.   Kahjuks pole sõrnikute ajaloost kuigi palju teada, teatakse vaid nii palju, et esimese sõrniku valmistas keegi slaavlane. Sõrnikud kuuluvad ju korraga Valgevene, Ukraina ja Vene köögi toitude hulka. Miks kaks nime? Just sellepärast, et vanasti ei tuntud sellist piimatoodet nagu tvor...

Esmamulje Austraalia lasteaiast seestpoolt

Ma ei teagi täpselt, kust alustada oma esimeste tööpäevade muljete vahendamisega. Kas kõige hullemast või totaalselt vaikida ning lapsevanemaid Austraalia lasteaia sisekliima kirjeldamisega mitte šokeerida? Ma tahtsin tegelikult juba esimesel päeval end virtuaalsele paberile välja elada, aga siis olin vaimselt nii läbi, ja ikka kaalutlesin sisemuses - kas peaks selle tõe avalikkuse ette paiskama? Nimesid ma muidugi ei nimeta, üldistada ka ei saa, sest hetkel olen vaid ühes päevahoius/lastekeskuses töötanud ja kindlasti nende keskuste kvaliteeditasemed varieeruvad tugevalt. Võivad olla nagu öö ja päev! Minu oma on siis väga-väga tume öö. Nii tume, et isegi kobades väljapääsu ei leia!  Rääkides esmamuljest, siis pean välja tooma sellise tõsiasja, et minu lasteaia kõrval asub ALKOHOLIPOOD. Saate aru, drive-in alkopood on kohe lasteaia kõrvalhooneks. See üllatas mind väga, sest lasteaed, kus ma siis praktikat teen, asub vaikses Austraalia magalarajoonis, kus teisi poode ja muid as...

Austraaliast Eestisse tagasi kolimise võimalikkusest

Seekordsel Eesti külastusel on veidi teistsugune maik juures, täitsa algusest peale, veel enne lennupiletite broneerimist otsustasime, et kui Eestisse tuleme, siis vaatame teistsugusema pilguga ringi ja paneme Eesti elu nüansse kõrva taha - et kas meil oleks kunagi lootust siia tagasi tulla? Kellena? Milleks? Millal? Kaua võib välismaal majanduspõgenikena elada?! Millal me end ometi realiseerime!?   Eks neid segaseid läbimõtlematuid mõtteid on juba pikalt olnud. Kui nüüd, pea kuu aega Eestis aega veetnuna Eestisse tagasi kolimise idee realiseerimise tõenäosust hinnata, pean kahetsusega tõdema, et see tundub üsna võimatu. Ma ei tea, kuidas minu pere meespool tunneb, aga mina tunnen end Eestis olles võõrkehana. Kui nüüd mõelda, siis olen alati tundnud. Ma tean kindlalt, et Eestisse tagasi kolides hakkaks minu süda kripeldama - et mis kõik asjad elus tegemata ja nägemata jäävad. Austraalia elu ja -stiil on meid paljude unistusteni lähemale viinud või aidanud neid isegi sisuliselt...