Otse põhisisu juurde

Kui kaalu on liiga palju...

Ma tean, et järgnev teema on poliitiliselt päris ebakorrektne ja ma ei tea, kas peaksin sel teemal avalikult sõna võtma, teatud üritustel "ülekaalulisest" ja "paksudest inimestest" rääkides oleme jõudnud mõnede inimestega teatud ülekohtuste järeldusteni. Inimesed, kes lasevad ennast käest ja muutuvad pekimägedeks, on selles ise süüdi. Ülekaalulised inimesed on laisad. Nagu ma ei arva midagi suurt muudest sõltlastest (narko või alkoholi), ei saa ma aru ka nendest, kes süstimise ja joomise asemel ennast hoopis surnuks/haigeks söövad. 



Mul on üks tuttav. Noor 24-aastane ülekaaluline vedel naine, kes oma ainult rämpstoidust toitumise tulemusel võtab kuus keskmiselt 4 kilo juurde. 4 kilo!!! Ta räägib, et näeb vaeva kaalu hoidmisel: 1,5 kilomeetrit kiirkõndi kolm korda nädalas. Selleks ei pea matemaatik olema, et aru saada, et need 1,5 kilomeetrit kiirkõndi kolm korda nädalas on nagu piisk merre selle suursuguste XL-suuruste burksi/friikate/praadide õgimise juures. 

Muidu ma poleks võib-olla sellest teemast juttugi teinud, kui ma ei peaks koguaeg kuulama kellegi vingumist ja virisemist, kuidas tööriided enam selga ei mahu ja kuidas kaalunumber aina suureneb, juurde tulevad ka tervisehädad: peavalud, menstruatsioonitsükli muutused, kõrge veresuhkur, kõrvetised. 

Teatud päevadel sööb see naisterahvas kolm korda päevas kiirtoidukettide poolt pakutavaid sööke. Ja kuigi ta on muudes valdkondades üsna arukas inimene, siis tema sõnul, tsiteerin: "Teeb sinu enda maohape tühjale kõhule rohkem liiga, kui tühja kõhu peale joodud Coca- Cola." 

Ja sul ei olegi mitte midagi vastu öelda! Sa oled sõnadega oimetuks löödud. 

Ma saan aru, et mõnedel inimestel on soodumus rasvumiseks, ülekaalulisuseks. Millegipärast jäävad silma just ülekaalulised inimesed, kes vargsi ühistranspordi "söögid-joogid keelatud sildi all" midagi mugistavad, suutmata 10-minutilise reisi ajal söömata olla. Vaadake kiirtoidurestorane, seal on palju normaalkaalus inimesi, aga suurem enamus külastajatest moodustub ikkagi juba niigi ülekaalulistest, kellel võiks kiirtoit otsaette kirjutatuna keelatud olla. "Lihtsalt, sa oled liiga paks, me ei müü sulle enam burgerit või XXL einet." 



Kui Austraalias on ettekandjal õigus alkoholi müümisest keelduda, sest sa oled juba liiga täis ja vajaksid hoopis vett šnapsi asemel, siis sama võiks kehtida ka ülekaalulistele järjekordse nosu müümisest keeldumisel, soovitades rasvunud inimesele süüa burgerile vahelduseks brokkolit. Kui majanduslikust aspektist vaadates on hea, et ülekaalulised tarbivad palju ja ostavad rohkelt süüa, siis riiklikul tasandil oleks igale riigile kasulikum, kui tema elanikkond oleks võimalikult terve ja normaalkaalus, läheks ju vähem raha tervishoiu peale?

Paar kuud tagasi olid telekast saade ühest Adelaide või Melbourne väga ülekaalulisest naisest, kes ei suuda oma ekstreemkaalu tõttu voodist tõusta ja kellel on teismelised lapsed, kellega ta joosta ja mängida tahaks. Abikaasa toob naisele voodisse ämbrite kaupa süüa ja liigutab ühelt küljelt teisele, kui vaja. 

Saate fookus oli asetatud nii, et inimesed annetaksid vaesele voodihaigele naisele maovähendusoperatsiooni tarbeks raha, et tema unistus täide viia ja et ta saaks lastega hullata ja aega veeta, mitte paari kuu pärast oma kaalu tõttu ära surra. Kõik oli tore ja liigutav, aga mis mind selle saate juures häiris, oli justnimelt see fookus. Selle asemel, et õpetada teisi, et näed, mis siis saab, kui sa trenni ei tee ja sitta sisse sööd, räägiti mingist nähtamatust jõust ja ülekohust, mis elurõõmsa naise voodi külge aheldanud. 

Üks juhtum ühistranspordist pani mind mõtlema Austraalia rahvastiku tuleviku peale. 
Kolm 150-kilost sõpra hõivasid 3 istumiskoha asemel ära 6 istumiskohta. Rasedad ja vanurid pidid seisma, sest ülekaalulised on samaväärsed invaliididele, ei jaksa seista ja oma kaalu üleval hoida. Peavad istuma. 

Missugused on meie lapsed ja kas nad üldse teavad, mis on puder, kas nad on kunagi suppi maitsnud? Kui juba praegu jääb tänaval silma ja eristub üldmassist normaalkaalus olev inimene. Väga paljude kehad ripuvad üle äärte, ei mahu riietesse, võtavad mitte kahe, vaid kolme standartmõõtmetes inimese koha ühistranspordis. Vaadake näiteks K-Mardi rinnahoidjate valikut. Normaalsed suurused: üks lett ja 9 letti lihtsalt midagi väga suurt ning "ma ei usu, et keegi võiks selliseid kanda", elevandisuurus. Järelikult on nõudlus suurte riiete, ekstrasuurte suuruste järele suurem, kui normaalsuuruste järele. 



Suurem üldine majanduslik heaolu peaks just nagu mitmekülgust, võimalusi ja kvaliteeti pakkuma, ka söögi kohapealt? Miks siis minnakse tihtipeale seda kergemat vastupanu teed ja süüakse odavast kräpist ennast surnuks? 

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Vene köögi lemmikumad road: sõrnikud

Mees on heategevuslikul viktoriinil, laps sättis end magama ja koer tuulutab jalgu taeva poole hoides oma kõhualust. Kellelgi neist pole mulle ühtegi pretensiooni ning otsustasin  õhtusöögiks midagi naiselikku, lihtsat ja minevikuhõngulist teha.  Kapis oli kodujuustu, munasid, jahu, suhkrut, soodat, äädikat ja vanillisuhkrut ehk kõik vajalikud komponendid, et valmistada lapsepõlves tihti söödud tvoroznikuid (kutsutakse ka sõrnikeks). Minu meelest asendab Austraalias saadaolev kodujuust ( cottage cheese ) suurepäraselt originaalretseptis kasutatavat kohupiima. Kuna ta on meil siin selline vedelavõitu, siis peab rohkelt jahu panema, et asi kotletina koos püsiks ja ilusti läbi praeks.   Kahjuks pole sõrnikute ajaloost kuigi palju teada, teatakse vaid nii palju, et esimese sõrniku valmistas keegi slaavlane. Sõrnikud kuuluvad ju korraga Valgevene, Ukraina ja Vene köögi toitude hulka. Miks kaks nime? Just sellepärast, et vanasti ei tuntud sellist piimatoodet nagu tvor...

Esmamulje Austraalia lasteaiast seestpoolt

Ma ei teagi täpselt, kust alustada oma esimeste tööpäevade muljete vahendamisega. Kas kõige hullemast või totaalselt vaikida ning lapsevanemaid Austraalia lasteaia sisekliima kirjeldamisega mitte šokeerida? Ma tahtsin tegelikult juba esimesel päeval end virtuaalsele paberile välja elada, aga siis olin vaimselt nii läbi, ja ikka kaalutlesin sisemuses - kas peaks selle tõe avalikkuse ette paiskama? Nimesid ma muidugi ei nimeta, üldistada ka ei saa, sest hetkel olen vaid ühes päevahoius/lastekeskuses töötanud ja kindlasti nende keskuste kvaliteeditasemed varieeruvad tugevalt. Võivad olla nagu öö ja päev! Minu oma on siis väga-väga tume öö. Nii tume, et isegi kobades väljapääsu ei leia!  Rääkides esmamuljest, siis pean välja tooma sellise tõsiasja, et minu lasteaia kõrval asub ALKOHOLIPOOD. Saate aru, drive-in alkopood on kohe lasteaia kõrvalhooneks. See üllatas mind väga, sest lasteaed, kus ma siis praktikat teen, asub vaikses Austraalia magalarajoonis, kus teisi poode ja muid as...

Austraaliast Eestisse tagasi kolimise võimalikkusest

Seekordsel Eesti külastusel on veidi teistsugune maik juures, täitsa algusest peale, veel enne lennupiletite broneerimist otsustasime, et kui Eestisse tuleme, siis vaatame teistsugusema pilguga ringi ja paneme Eesti elu nüansse kõrva taha - et kas meil oleks kunagi lootust siia tagasi tulla? Kellena? Milleks? Millal? Kaua võib välismaal majanduspõgenikena elada?! Millal me end ometi realiseerime!?   Eks neid segaseid läbimõtlematuid mõtteid on juba pikalt olnud. Kui nüüd, pea kuu aega Eestis aega veetnuna Eestisse tagasi kolimise idee realiseerimise tõenäosust hinnata, pean kahetsusega tõdema, et see tundub üsna võimatu. Ma ei tea, kuidas minu pere meespool tunneb, aga mina tunnen end Eestis olles võõrkehana. Kui nüüd mõelda, siis olen alati tundnud. Ma tean kindlalt, et Eestisse tagasi kolides hakkaks minu süda kripeldama - et mis kõik asjad elus tegemata ja nägemata jäävad. Austraalia elu ja -stiil on meid paljude unistusteni lähemale viinud või aidanud neid isegi sisuliselt...