Otse põhisisu juurde

E-ostlemine Austraalias: tellid veebis toidu ära, järgmisel päeval toimetatakse koju ning pannakse kappi ära

Üks asi, mida ma vihkan isegi veel rohkem, kui massilist riiete triikimist, on iganädalane toidupoes käimine. Oleme siiani üritanud kord nädalas oma menüüd planeerida ja kõik vajalikud ostud ühekorraga teha. Siis sa oledki seal poes 1-2 tundi ja mõtled, mida võiks vaja minna ja mille järgi võib eesootaval nädalal isu tulla. Ja kui kassast läbi lähed, kulub jälle $220+ ja nädala keskpaigaks on piim otsas! Iga päev toidupoes käimine tundub ju üleüldse elu raiskamisena. 


Ma arvan, et mõnedele inimestele võib see võõra, imeliku või laisa inimese lahendusena kõlada, aga kuna lähikuudel on elus suured muutused tulemas ja erilisi abijõude meil siin pole, otsustasime, et läheme online toidu ostlemisele üle. Ei taha oma elu selliste asjade peale raisata, hoiame aega ja raha kokku - kui näed, mis väärtuses asju virtuaalkorvi pannud oled, siis oled ehk veidi säästlikum? 

Austraalias on kaks suurimat toidukaupade ketti Woolworths ja Coles, aga minu meelest pakuvad isegi mõned väiksemad neti teel tellimise ja kojutoimetamise teenust. Lähim neti teel tellimise teenust pakkuv Coles asub meist 10 km kaugusel ja Woolworths 5 km kaugusel, seetõttu otsustasime Wooli kasuks. Kohaletoimetamise teenustasu sõltub kulutatud summast, Woolworthsis on selline hinnakiri: 

Up to $99.99$13.00
$100.00 to $149.99$11.00
$150.00 to $199.99$9.00
$200.00 to $249.99$5.00
$250.00 to $299.99$3.00
$300.00 and over$0.00

Kuna Andres sõidab töölt koju tulles nagunii sellest teenust pakkuvast Woolworthsi keskusest mööda, siis kohaletoimetamise asemel saab tellitud asjad ise peale korjata. Sulle sobival kellaajal ja päeval. Need on sinu jaoks valmis pandud. Täiesti teenustasuta. Online poe hinnad on samad, mis tavalises poes, keskkonnas näeb/saab eripakkumisi ja saab oma lemmikute alla populaarsemad ja tihti ostetavad artiklid salvestada. Sinu konto on seotud boonuskaardi numbriga, mis annab sulle teatud tanklatest miinus neli senti bensiiniliitri pealt ja selle kaardi mälus (veebis) on näha sinu varasemad ostud. Kui ma eelmisel nädalal meie ostukorvi eest maksma asusin, tuletas keskkond check out juures, et kas ma seekord koera maiustusi mitte ei unustanud? Vaatasin kiirelt kappi, neid jagub veel nädalaks ja vastasin ettenägelikule veebile "ei". 

Põhiline eesmärk online ostlemisele üleminemisel/ harjutamisel on kontrollida oma ostukorvi maksumust. Viimasel paaril kuul on see ülemõistuse lakke hüpanud, väiksemad nädala poearved ulatusid $200 kanti, väga harva alla selle.  Mõtled, et oled järgmine nädal ratsionaalsem ja ettevaatlikum, mida ostad, aga ikka ja jälle tõmbavad toiduahned käpad poes olles igasugust sädelevat ja ebavajalikku kärusse. Muidugi saaks säästa roheliste ja värskete kaupade asemel külmutatud poolfabrikaatidest juurikaid-puuvilju ostes, aga me pole neid kunagi söönud ja vist ei hakkagi. Ma arvan, et oma tervis on väärt investeerimist. Patt oleks külmutatud asju süüa, sest Austraalia kliimaga riigis on aasta läbi värsked puu- ja juurviljad saadaval. Kui tsitruseliste hooaeg lõppeb, algab nektariinide, maasikate ja virsikute. Kui see läbi saab, tulevad viinamarjad ja kiivid...

Nii me alustasime teadliku ja plaanipärase tarbimisega. Olgem ausad, nädal pärast sisseostude tegemist viskasime peaaegu alati umbes 1/3 värsketest asjadest prügikasti, sest nad olid kergelt käest läinud ja muudkui suundusime uute asjade ostmisele. Surnud ring. 

Woolworthsi online pood pakub erinevaid retsepte, mida erinevateks söömaaegadeks teha ja annab sulle summa, mis selle peale kuluda võiks. Kui pea on ideedest tühi võid miskit inspireerivat retsepti sektsiooni alt leida. Kuigi omast kogemusest teame, et kui hakata ainult retseptide järgi toituma, võib nädala poearve isegi $300 kanti ulatuda. Nagu meil on paaril korral juhtunud. 


Esimene tehtud tellimus toimetati meile teenustasuta kohale. Kell viis saabus suur veokas õuele ja abivalmis Woolworthsi töötaja oli nõus minu eest tellitud asjad kappi panema. Tänasin abi eest ja ütlesin, et suudan sellega IKKA VEEL ise hakkama saada. Jätku asjad koridori ja küll ma nad ära paigutan. Selle nädala poearve oli $170. Woolworthsi jätsime $125, värske kraami otsustasime osta Aasia üliodavast toidupoest $31 ja ülejäänud $14 oleks võinud igasuguse ebavajaliku tarvis kulutamata jätta, aga natuke ikka võib... Aasia poed on alati väga külgetõmbavad oma marineeritud meduusikõrvade ja spring rollidega. 

Nüüd kui miskit otsa saab või koduses majapidamises hädavajalikuna meelde tuleb, login kiirelt oma poeveebi kontole sisse, otsin vajaliku kraami ja salvestan pooliku toidukorvi, et järgmisel nädalal see ära osta. Saad lemmikute alla salvestatud asjadele linnukesed ette panna ja umbes paari klikiga kõik tihti ostetavad asjad taas toidukorvi lisada.

Vaatame, kuidas meil see planeeritult ja säästlikult ostlemine välja tuleb. Praegusel hetkel tundub lahendus olevat suure pingelangusena - et ei peagi poes käimise päeva kramplikult ootama/selle peale mõtlema ja saab oma korvi maksumust üsna lihtsalt kontrolli all hoida.  

Kommentaarid

  1. Üsna mugav on tõesti. Ma olen väga rahul ja oleme nüüd oma toidu peale kuluva eelarve kontrolli alla saanud.

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

Vene köögi lemmikumad road: sõrnikud

Mees on heategevuslikul viktoriinil, laps sättis end magama ja koer tuulutab jalgu taeva poole hoides oma kõhualust. Kellelgi neist pole mulle ühtegi pretensiooni ning otsustasin  õhtusöögiks midagi naiselikku, lihtsat ja minevikuhõngulist teha.  Kapis oli kodujuustu, munasid, jahu, suhkrut, soodat, äädikat ja vanillisuhkrut ehk kõik vajalikud komponendid, et valmistada lapsepõlves tihti söödud tvoroznikuid (kutsutakse ka sõrnikeks). Minu meelest asendab Austraalias saadaolev kodujuust ( cottage cheese ) suurepäraselt originaalretseptis kasutatavat kohupiima. Kuna ta on meil siin selline vedelavõitu, siis peab rohkelt jahu panema, et asi kotletina koos püsiks ja ilusti läbi praeks.   Kahjuks pole sõrnikute ajaloost kuigi palju teada, teatakse vaid nii palju, et esimese sõrniku valmistas keegi slaavlane. Sõrnikud kuuluvad ju korraga Valgevene, Ukraina ja Vene köögi toitude hulka. Miks kaks nime? Just sellepärast, et vanasti ei tuntud sellist piimatoodet nagu tvor...

Esmamulje Austraalia lasteaiast seestpoolt

Ma ei teagi täpselt, kust alustada oma esimeste tööpäevade muljete vahendamisega. Kas kõige hullemast või totaalselt vaikida ning lapsevanemaid Austraalia lasteaia sisekliima kirjeldamisega mitte šokeerida? Ma tahtsin tegelikult juba esimesel päeval end virtuaalsele paberile välja elada, aga siis olin vaimselt nii läbi, ja ikka kaalutlesin sisemuses - kas peaks selle tõe avalikkuse ette paiskama? Nimesid ma muidugi ei nimeta, üldistada ka ei saa, sest hetkel olen vaid ühes päevahoius/lastekeskuses töötanud ja kindlasti nende keskuste kvaliteeditasemed varieeruvad tugevalt. Võivad olla nagu öö ja päev! Minu oma on siis väga-väga tume öö. Nii tume, et isegi kobades väljapääsu ei leia!  Rääkides esmamuljest, siis pean välja tooma sellise tõsiasja, et minu lasteaia kõrval asub ALKOHOLIPOOD. Saate aru, drive-in alkopood on kohe lasteaia kõrvalhooneks. See üllatas mind väga, sest lasteaed, kus ma siis praktikat teen, asub vaikses Austraalia magalarajoonis, kus teisi poode ja muid as...

Austraaliast Eestisse tagasi kolimise võimalikkusest

Seekordsel Eesti külastusel on veidi teistsugune maik juures, täitsa algusest peale, veel enne lennupiletite broneerimist otsustasime, et kui Eestisse tuleme, siis vaatame teistsugusema pilguga ringi ja paneme Eesti elu nüansse kõrva taha - et kas meil oleks kunagi lootust siia tagasi tulla? Kellena? Milleks? Millal? Kaua võib välismaal majanduspõgenikena elada?! Millal me end ometi realiseerime!?   Eks neid segaseid läbimõtlematuid mõtteid on juba pikalt olnud. Kui nüüd, pea kuu aega Eestis aega veetnuna Eestisse tagasi kolimise idee realiseerimise tõenäosust hinnata, pean kahetsusega tõdema, et see tundub üsna võimatu. Ma ei tea, kuidas minu pere meespool tunneb, aga mina tunnen end Eestis olles võõrkehana. Kui nüüd mõelda, siis olen alati tundnud. Ma tean kindlalt, et Eestisse tagasi kolides hakkaks minu süda kripeldama - et mis kõik asjad elus tegemata ja nägemata jäävad. Austraalia elu ja -stiil on meid paljude unistusteni lähemale viinud või aidanud neid isegi sisuliselt...