Otse põhisisu juurde

Danieli veerand aastat

Armas poeg!

Nagu sa juba aru saanud oled, oled sa sattunud üsna kaootilisse ja pooleliolevate projektide peresse. Selle asemel, et sinu magamisaega tolmukübemete tagaajamiseks kasutada, sügan ma niisama end, vaatan Fremantle Doktoris sahisevaid puid, joon siduriniteed ja -vett ning mõtlen sulle. Aega on - see on nii minu kui ka sinu isa viimase aja motoks. 

Emalik rahutus ei anna asu, mis sest, et beebimonitor on sees ja töötab. Ikka käin hiirvaikselt magamistoa uksepraost piilumas: kas asend on hea, kas temperatuur paras, kas silmad on kinni. Olgem ausad, just tänu sellistele kontrollkäikudele oled sa tihtipeale üles ärganud, sest ma olen nagu elevant portselanipoes - ajan midagi ümber või käin kuskile vastu. Praeguses vanuses oled sa kõikide häälte peale äärmiselt tundlik. 

Sa oleksid pidanud mind nägema, kuidas ma ükskord kui sa magasid, aluspükste ja rinnahoidjate väel sinu voodist neljakäpukil mööda hiilisen, nagu sõdur õppusel, et telefon ja laadija magamistoast ära võtta. Jumala eest, et mobiil ei heliseks, kui sa magad! Tegelikult teame me kõik väga hästi, et see ei helise peaaegu mitte kunagi. 

Telefon on 99% ajast hääletu peal. 

Kui sa oled ärkvel, siis mina räägin sinuga vene keeles. Isa eesti keeles. Keskkond inglise keeles. Jah, ma tean, et sa võid pubekana tulevikus meile küsimusi esitada, et miks te mind kolme keelega vaevasite, aga kunagi veel hiljem suudad Puškinit ja Dostojevskit ja Tolstoid nende emakeeles lugeda ning sellest vabalt aru saada. Saad Eestisse kolida, kui selleks tahtmine tuleb. Või Austraalia surfipoisiks hakata. 

See isa idee, et sul on neid lihaseid vaja arendada, mille abil surfilaual paremini opereerida, teeb mind, sinu ema, veidike närviliseks. Ma tean, et see on adrenaliinitekitav hobi, aga kas sa tõesti ei tahaks selle asemel näiteks klaverit mängida või joonistamisega tegeleda? Meres ja ookeanis on ju haid!

Ühtlasi tahaksin vabandust paluda paari päeva taguse kiusamise eest. Ma tean, et sulle ei meeldi oma käsi ja jalgu mingisse lögasse pista ja seal neid 4 minutit, segu kõvastumiseni hoida, aga see oli ainuke viis, kuidas me sinu miniatuursete käte ja jalgade kuju jäädvustada saime. Oleme parajad tohmanid. Ma tean. Tean. Suurest erutusest tegime paremat kätt kaks korda, aga mis seal ikka - vasak ja parem on nagunii peaaegu ühesuguse väljanägemisega. 

Vahepeal meenutad sa linnukest, kes hakkab kohe-kohe lendama. Kui mitte lendama, siis pöörama, roomama, kõndima, jooksma. Appi, juba praegu tunnen, kuidas aeg kulgeb liiga ruttu! Mõtlengi siin, et peaks ajamasina leiutamisega tegelema hakkama. Saame end kõik selles nooremaks reisida ja sina jääd alati meie alla kümne kilo raskuseks "kalaks".  

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

IGA müüja ja Australia Post

Tahtsin algselt kirjutada kunagisest "valge Austraalia poliitikast" ja viidata naljakatele 60´ndate promoklippidele, mis Suurbritannia töölisklassi Austraaliasse meelitasid ja brittide vastupropagandast, kuidas kodumaad ei tohiks ikka mingitel tingimustel reeta, aga siis kadusin jälle argitegevustesse ära ja hoopis kirjutan sellest, et Australia Post´iga 2 kg kaaluva saadetise saatmine Euroopasse, eriti veel Eestisse, läheb umbes sama palju maksma, kui on 10% Eesti-Austraalia edasi-tagasi pileti maksumusest.  Teine kord siis teab, kui midagi suuremat saata tahame, on mõistlikum endale piletid Eesti piletid osta ja saadetis ise kohale toimetada. 
Postitädid olid muidugi äärmiselt sõbralikud ja kuna esialgu kaalus pakk 2 kg ja 40 grammi, aitasid nad mul sellest üleliigset 40 grammist lahti saada pappkarbi erinevaid osasid lõikeriistaga nüsides. 
Ja siis üks noormees kohalikust IGA poest. Käin seal pea iga päev ja kuna pood asub umbes 300-400 m kaugusel meie elamisest, siis minge…

Vene köögi lemmikumad road: sõrnikud

Mees on heategevuslikul viktoriinil, laps sättis end magama ja koer tuulutab jalgu taeva poole hoides oma kõhualust. Kellelgi neist pole mulle ühtegi pretensiooni ning otsustasin õhtusöögiks midagi naiselikku, lihtsat ja minevikuhõngulist teha. 
Kapis oli kodujuustu, munasid, jahu, suhkrut, soodat, äädikat ja vanillisuhkrut ehk kõik vajalikud komponendid, et valmistada lapsepõlves tihti söödud tvoroznikuid (kutsutakse ka sõrnikeks). Minu meelest asendab Austraalias saadaolev kodujuust (cottage cheese) suurepäraselt originaalretseptis kasutatavat kohupiima. Kuna ta on meil siin selline vedelavõitu, siis peab rohkelt jahu panema, et asi kotletina koos püsiks ja ilusti läbi praeks.  
Kahjuks pole sõrnikute ajaloost kuigi palju teada, teatakse vaid nii palju, et esimese sõrniku valmistas keegi slaavlane. Sõrnikud kuuluvad ju korraga Valgevene, Ukraina ja Vene köögi toitude hulka. Miks kaks nime? Just sellepärast, et vanasti ei tuntud sellist piimatoodet nagu tvorog (творог on vene keeles ko…

Oh õudust: väga halvast (eesti) keelest

Kui ma veel tööl käisin, töötasin ühes osakonnas minu ema vanuse Austraalia päritolu naisega. Ta oli muidu hullult tore ja hoolitsev, aga kirjutada ei osanud. Aeg-ajalt küsis minu käest nõu, kuidas pikemaid ja keerulisemaid inglisekeelsed sõnu õigesti kirjutada. Sellised näiteks nagu accommodation, buffet, accidentally, experience, guarantee, ignorance...ja nii edasi. Ega ma, immigrant, asju 100%-lise täpsusega ei tea. Soovitasin tal korduma kippuvate sõnade osas mingid õigekirja seosed luua. Et lõpuks asjad meelde jääksid. 
Ükskord ühel osakonna koosolekul tuli jutuks e-maili kommunikatsioon klientidega ja ülemus pidi nii mõnelegi meelde tuletama, et kirja alustatakse elementaarsetest viisakusväljenditest nagu hello, good morning, evening, afternoon. Sellel samal kokkusaamisel julges boss küsida minu kirjaoskamatu töökaaslase käest, et kuule, miks sa kirjavahetuses kõikide klientide peale karjud? Töökaaslane vaatas selle küsimusele peale bossile altkulmu otsa ja küsis üle, sest ta pol…