Otse põhisisu juurde

Film, mis ajab nutma

Ühel päeval vaatasime Andresega filmi "Shooting Dogs" või teise nimega "Beyond the Gates", mis räägib 1994. aastal Rwandas (hutude poolt tutside suunal) toime pandud genotsiidist. Sel teemal on palju südantlõhestavaid filme tehtud ja raamatuid kirjutatud, kuulsaim vist "Hotel Rwanda". Ma ei suutnud jälle seda teemat meenutades oma pisaraid tagasi hoida. Nutsin ja nutsin, ja need tunded, mis mind filmi vaadates valdasid! Sõnadega pole võimalik edasi anda. Õnneks on mu filmide vaatamise kaaslane töinamisega harjunud. 

Saate aru, tolle aasta aprillist juulini, vaid mõne kuuga massimõrvati ligemale miljonit inimest (põhiliselt tutsid) ja terve maailm vaatas pealt! Mingi ÜRO tädike rääkis ebalevalt televisioonile päevakajalistes uudistes, et tema Rwandas toimuvaid sündmusi koheselt genotsiidiks ei tituleeriks ja et olukord vajab põhjalikku analüüsimist ning süvenemist. Samal ajal, kui hutud tapsid tutsisid kirkade, matšeetede, kõblaste ja kaigastega - ei teinud vahet, kas olid naine, laps või vanur. 

See kõik tundub nii ebareaalne! Et tänapäeva maailmas on üldse selliseid inimesi ja rahvusi, kes nii kirglikult teist rahvust või religiooniesindajat vihkavad. Ma üritasin mõelda, et mis tunne oleks kedagi sellise tugevusega vihata, et tahad teda elu eest kirvega maha lüüa. Mulle ei mahu pähe. 

Varem ma ei saanud aru, miks USA enda nina igale poole topib ja kõikjale vägesid saadab. Aga kui vaatad Iraagi vähemusrahvuse väikesest külakesest (eksikombel ainsana ellu jäänud) mehe intervjuud, kus ta südamest nutab ja piinleb kogu oma pere ja lähedaste kaotamise pärast...ja mõtled, et kurat, sellistesse konfliktidesse peaks veel kirglikumalt sekkuma, sest nad on samasugused inimesed, kes tahavad rahus ja õnnes elada. Ja neile antakse valida: kas võtad meie ekstremistliku usu vastu või sured. 

Filmi kõige emotsionaalseim osa pärineb lõpust, kus üks surmale määratud isa võttis enda peale teiste tutsi vanemate esindamise ning pöördus ametlikus vormis ÜRO rahuvalvajate komandöri poole, paludes halastada laste peale ning kõik lapsed enne hutude saabumist relvadest maha lasta. Et nende laste vanematel on kole mõelda ja ette kujutada oma võsukeste surma, kui hutud oma kaigaste ning matšeetedega tutsi lasteni jõuavad..

Kommentaarid

  1. Mul on käsil parasjagu selline raamat: "Dancing in the Glory of Monsters: The Collapse of the Congo and the Great War of Africa".

    Raamat algab Rwanda genotsiidiga, aga ei tõmba sealkohal joont alla. Ma ei ole veel lõpuni jõudnud, aga mul on juba hea meel, et selle lugemise ette võtsin. Kuigi palju kirjeldatut jääb endiselt hoomamatuks.

    Soovitan.

    Kadri T.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Vapustav naine oled! Tänan soovituse eest ja katsun enda lugemisnimekirja lisada. Oh, kus ma tahaks sellist kirjandust lugeda ja kellegagi sellel teemal arutleda. Uskumatu on see, kuidas me alatähtsustame Aafrika kontinendi sündmusi ja ajalugu, keskmisele valgele inimesele uudised sõdivatest ja nälga surevatest aafriklastest ei lähe üldse korda.

      Kustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

Vene köögi lemmikumad road: sõrnikud

Mees on heategevuslikul viktoriinil, laps sättis end magama ja koer tuulutab jalgu taeva poole hoides oma kõhualust. Kellelgi neist pole mulle ühtegi pretensiooni ning otsustasin  õhtusöögiks midagi naiselikku, lihtsat ja minevikuhõngulist teha.  Kapis oli kodujuustu, munasid, jahu, suhkrut, soodat, äädikat ja vanillisuhkrut ehk kõik vajalikud komponendid, et valmistada lapsepõlves tihti söödud tvoroznikuid (kutsutakse ka sõrnikeks). Minu meelest asendab Austraalias saadaolev kodujuust ( cottage cheese ) suurepäraselt originaalretseptis kasutatavat kohupiima. Kuna ta on meil siin selline vedelavõitu, siis peab rohkelt jahu panema, et asi kotletina koos püsiks ja ilusti läbi praeks.   Kahjuks pole sõrnikute ajaloost kuigi palju teada, teatakse vaid nii palju, et esimese sõrniku valmistas keegi slaavlane. Sõrnikud kuuluvad ju korraga Valgevene, Ukraina ja Vene köögi toitude hulka. Miks kaks nime? Just sellepärast, et vanasti ei tuntud sellist piimatoodet nagu tvor...

Esmamulje Austraalia lasteaiast seestpoolt

Ma ei teagi täpselt, kust alustada oma esimeste tööpäevade muljete vahendamisega. Kas kõige hullemast või totaalselt vaikida ning lapsevanemaid Austraalia lasteaia sisekliima kirjeldamisega mitte šokeerida? Ma tahtsin tegelikult juba esimesel päeval end virtuaalsele paberile välja elada, aga siis olin vaimselt nii läbi, ja ikka kaalutlesin sisemuses - kas peaks selle tõe avalikkuse ette paiskama? Nimesid ma muidugi ei nimeta, üldistada ka ei saa, sest hetkel olen vaid ühes päevahoius/lastekeskuses töötanud ja kindlasti nende keskuste kvaliteeditasemed varieeruvad tugevalt. Võivad olla nagu öö ja päev! Minu oma on siis väga-väga tume öö. Nii tume, et isegi kobades väljapääsu ei leia!  Rääkides esmamuljest, siis pean välja tooma sellise tõsiasja, et minu lasteaia kõrval asub ALKOHOLIPOOD. Saate aru, drive-in alkopood on kohe lasteaia kõrvalhooneks. See üllatas mind väga, sest lasteaed, kus ma siis praktikat teen, asub vaikses Austraalia magalarajoonis, kus teisi poode ja muid as...

Austraaliast Eestisse tagasi kolimise võimalikkusest

Seekordsel Eesti külastusel on veidi teistsugune maik juures, täitsa algusest peale, veel enne lennupiletite broneerimist otsustasime, et kui Eestisse tuleme, siis vaatame teistsugusema pilguga ringi ja paneme Eesti elu nüansse kõrva taha - et kas meil oleks kunagi lootust siia tagasi tulla? Kellena? Milleks? Millal? Kaua võib välismaal majanduspõgenikena elada?! Millal me end ometi realiseerime!?   Eks neid segaseid läbimõtlematuid mõtteid on juba pikalt olnud. Kui nüüd, pea kuu aega Eestis aega veetnuna Eestisse tagasi kolimise idee realiseerimise tõenäosust hinnata, pean kahetsusega tõdema, et see tundub üsna võimatu. Ma ei tea, kuidas minu pere meespool tunneb, aga mina tunnen end Eestis olles võõrkehana. Kui nüüd mõelda, siis olen alati tundnud. Ma tean kindlalt, et Eestisse tagasi kolides hakkaks minu süda kripeldama - et mis kõik asjad elus tegemata ja nägemata jäävad. Austraalia elu ja -stiil on meid paljude unistusteni lähemale viinud või aidanud neid isegi sisuliselt...