Otse põhisisu juurde

Täiskasvanute ja laste mängud jahuga

Mulle hullult meeldib, ma jumaldan, armastan ja tihtipeale igatsen suure südamevaluga puhta kodu tunnet. Lõhna. Et iga asi on oma koha peal ja pinnad läigivad puhtusest. Viimasel ajal juhtub seda "puhtust" nii umbes iga kolme kuu tagant, kui kinnisvaraagentuur, mis meie maja haldab, oma rutiinset inspektsiooni läbi viib. Hetkel on igatahes suur pingelangus: neli kooliainet arvestatud, praktika sooritatud, kodu ja aed on korras. Ja homme saabub ema! 

Mina muidugi oskan ja tahan endale igapäevaselt lisa koristamist tekitada. Nüüd mitmel päeval oleme Danieliga erinevaid kunstitehnikaid kasutades oma kunstisoont arendanud. Kuigi paljudele võib tunduda, et nii pisikesega (16-kuune) pole võimalik eriti midagi teha, siis tahan teistele lapsevanematele inspiratsiooniks mõningaid retsepte ja näiteid jagada. Meil on siin viimasel ajal päris palav olnud, väljas saab ainult veega seotud tegevusi teha ja meres ääres olla, seega olen pidanud väga leidlik olema, et me koduseinte vahel hulluks ei läheks ja meil piisavalt midagi teha oleks. Mina üldjuhul mängin jahuga nii palju, et küpsetan miskit söödavat, mille mu meespere tavaliselt taevani kiidab. 

Ühel päeval mökerdasime näiteks pundunud jahuga. Retsept on lihtne ja ettevalmistamise peale kulub umbes 5-10 minutit: supilusikas isekerkivat jahu (millele on küpsetuspulber juurde lisatud), üks supilusikas soola, paar tilka toiduvärvi ja silma järgi vett. Vett tuleks lisada nii palju, et mass tuleks pastalaadne. Joonistada soovitaksin papitüki peale, sest pärast kunstiteose valmimist, võib selle 10-30 sekundiks mikrolaineahju panna (aga kindlasti mitte kauemaks, sest papp võib põlema minna!) ja jahuvärv tekitab pildist väga huvitava efekti. 

Lapsel arendab:
  • Loovust ja eneseväljendust läbi värvide
  • Käte ja silmade koostööd
  • Peenmotoorikat
  • Värvide eristamist
  • Eksperimenteerimismeelt 
Lapsevanemal arendab: 
  • Kannatlikkust ja lahti ütlemist oma viimsest maisest varast, sest see on igasugu mögaga koos
  • Operatiivtegutsemist: kuidas üleni värvine laps seinu ja muid asju puutumata kraanikaussi toimetada
Ja nagu piltidel näha, siis rändas pintsel paar korda suhu ka, aga tuli sama kiirelt sealt välja, sest jahupasta on soolane ja ebameeldiv. Vähemalt pole mürgine! Ma üle kahe värvisegu ei näinud mõtet teha, aga suurematele lastele võib laiemat värvivalikut pakkuda. Riietelt ja mööbliesemetelt tuli värv väga hästi maha. Kooliealistele lastele võib ka efekti teaduslikku poolt lahti selgitada. 

Aga võib ka niisama jahus püherdada. Oh, kus ma tahaks ka vahepeal selliseid asju teha ja et keegi selliste asjade pärast minu peale viltu ei vaataks ja hullumaja numbrile ei helistaks: 


Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

IGA müüja ja Australia Post

Tahtsin algselt kirjutada kunagisest "valge Austraalia poliitikast" ja viidata naljakatele 60´ndate promoklippidele, mis Suurbritannia töölisklassi Austraaliasse meelitasid ja brittide vastupropagandast, kuidas kodumaad ei tohiks ikka mingitel tingimustel reeta, aga siis kadusin jälle argitegevustesse ära ja hoopis kirjutan sellest, et Australia Post´iga 2 kg kaaluva saadetise saatmine Euroopasse, eriti veel Eestisse, läheb umbes sama palju maksma, kui on 10% Eesti-Austraalia edasi-tagasi pileti maksumusest.  Teine kord siis teab, kui midagi suuremat saata tahame, on mõistlikum endale piletid Eesti piletid osta ja saadetis ise kohale toimetada. 
Postitädid olid muidugi äärmiselt sõbralikud ja kuna esialgu kaalus pakk 2 kg ja 40 grammi, aitasid nad mul sellest üleliigset 40 grammist lahti saada pappkarbi erinevaid osasid lõikeriistaga nüsides. 
Ja siis üks noormees kohalikust IGA poest. Käin seal pea iga päev ja kuna pood asub umbes 300-400 m kaugusel meie elamisest, siis minge…

Põnnidega telkimise kogemusest

Mul paluti väga intrigeerival teemal kirjutada ehk mida me sööme, aga ma kogun veidi julgust ja inspiratsiooni, kuidas sellest võimalikult poliitkorrektselt kirjutada. Nõnda, et inimestele kirjutis taimetoidulisuse propageerimisena ei tunduks, samas ise ei taha ka väga üksikasjadesse laskuda, sest inimestel on kombeks uurida ajuvabasid ja asjasse mitte puutuvaid asju stiilis, kust sa oma valku saad ja kas võtad B12 vitamiine lisandina. 
Aga sellest kõigest äkki järgmises postituses? Või kui mind juba sissejuhatuses kividega loopima hakatakse, siis võib-olla jätan selle teema enda tervise huvides kajastamata. Nagu tead voodielust kirjutamisega. Kõik teavad, et see toimub, aga üksikasjadesse ei tahaks pühendatud olla. 
Praegu tahaks rääkida kiire loo meie aastavahetusest. Algas see seiklus pastaka keerutusega. Istusin ilusal päikesepaistelisel päeval, vaatasin kaugusesse ja siis tuli välkmõte - et läheks õige aastavahetuseks kogu perega telkima! Helistasin Andresele. See on ju selline ava…

Vene köögi lemmikumad road: sõrnikud

Mees on heategevuslikul viktoriinil, laps sättis end magama ja koer tuulutab jalgu taeva poole hoides oma kõhualust. Kellelgi neist pole mulle ühtegi pretensiooni ning otsustasin õhtusöögiks midagi naiselikku, lihtsat ja minevikuhõngulist teha. 
Kapis oli kodujuustu, munasid, jahu, suhkrut, soodat, äädikat ja vanillisuhkrut ehk kõik vajalikud komponendid, et valmistada lapsepõlves tihti söödud tvoroznikuid (kutsutakse ka sõrnikeks). Minu meelest asendab Austraalias saadaolev kodujuust (cottage cheese) suurepäraselt originaalretseptis kasutatavat kohupiima. Kuna ta on meil siin selline vedelavõitu, siis peab rohkelt jahu panema, et asi kotletina koos püsiks ja ilusti läbi praeks.  
Kahjuks pole sõrnikute ajaloost kuigi palju teada, teatakse vaid nii palju, et esimese sõrniku valmistas keegi slaavlane. Sõrnikud kuuluvad ju korraga Valgevene, Ukraina ja Vene köögi toitude hulka. Miks kaks nime? Just sellepärast, et vanasti ei tuntud sellist piimatoodet nagu tvorog (творог on vene keeles ko…