Otse põhisisu juurde

Elust Mekongi jõe deltas

Pärast mõnepäevast resideerumist tolmuses ja kärarikas Ho Chi Minhis otsustasime põrutada lõuna poole. Lõuna pool asub Vietnami kõige viljakam ja tootlikum piirkond, mida tuntakse maailmas Mekongi delta nime all. Väidetavalt tuleb pea kogu Vietnami riis just sellest piirkonnast.

                     Mekongi jõe delta paadimeestel on peaaegu alati vähemalt üks naine pardal

Muideks, Mekongi jõe delta võtab enda alla umbes sama suure pindala, kui Eesti.
Kinnitamata andmetel on Vietnam just tänu sellele põllumajanduspiirkonnale maailma üks suurimatest riisieksportijatest, teisel kohal pärast Taimaad. Deltas toodetakse rohkem riisi, kui Koreas ja Jaapanis kokku.

                                                       Shelli piraattankla keset deltat

Mekongi jõgi ise, mille deltas lõuna-vietnamlased nii aktiivselt põllumajandust peavad ja aastas vähemalt kolm saaki saavad, saab alguse Tiibetist, voolates läbi Hiina, Birma, Laose, Tai, Kamdoža suubudes Lõuna-Vietnamis Lõuna-Hiina merre.  
 
                          Paat on vietnamlasele sama oluline, kui kasahhile hobune

Mekongi jõe delta rahvas elab oma igapäevast jõeelu. Inimesed elavad ikka jõe peale vaiadele püstitatud hüttides, ujuvturud tegutsevad, paadid vuravad siia-sinna, isegi Shell on siinkandis oma esinduse avanud (tegelikult on keegi Shelli paberilogo tanklahoonele kleepinud, tõenäoliselt usaldusväärsuse tõstmiseks).  

Selleks, et Mekongi jõe delta igapäevast elu näha, külastada ujuvturgu, tiirutada deltasse ehitatud kanalite vahel, tuleks leida mõni kohalik paadimees. 
Üldiselt on nad nõus 10-20 dollari eest sind 5-6 tundi deltas ringi sõidutama.

                  Ujuvturul on müüjad suurte paatidega, ostjad väikestega. Pildil ostja.

Ujuvturgudel liiguvad ostjad ja müüjad paatide ning parvedega. Üldiselt pole sellistel turgudel kombeks kaubelda, sest müüjateks on kohalikud põllumehed ning nende kaupade hinnad on õiglased ja mõistlikud. Turg avatakse varahommikul ning pannakse kinni hiljemalt lõuna paiku. Turu kõige populaarsemaks kaubaartikliks on kõiksugused värsked juur-ja puuviljad. Samas on ujuvturul ka väga hea mereanni valik. Kui oled mõnest kaubast huvitatud, lehvita käega ning müüja sõuab sinu juurde.

                                                        Mekongi jõe delta saar
                                                          
Mekongi jõgi on aastasadade jooksul deltasse kokku kuhjanud tuhandeid tonne setteid, millest on praeguseks kujunenud piirkonna kõige viljakamad ja saagirohkemad saarekesed. Nendel saartel kasvab aastaringselt riis, kookosed, mangustanid ja rambutanid, longanid, pomelod, tsitruselised, juurviljad jt.

Kommentaarid

  1. Ei saa mainimata jätta, et see esimene udune paadimeeste pilt oleks justkui filmist. Kuna mulle see film tegelikult meelde ei tule, siis julgen öelda, et "Good Morning, Vietnam!"-i meenutab see ka kindlasti!

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

IGA müüja ja Australia Post

Tahtsin algselt kirjutada kunagisest "valge Austraalia poliitikast" ja viidata naljakatele 60´ndate promoklippidele, mis Suurbritannia töölisklassi Austraaliasse meelitasid ja brittide vastupropagandast, kuidas kodumaad ei tohiks ikka mingitel tingimustel reeta, aga siis kadusin jälle argitegevustesse ära ja hoopis kirjutan sellest, et Australia Post´iga 2 kg kaaluva saadetise saatmine Euroopasse, eriti veel Eestisse, läheb umbes sama palju maksma, kui on 10% Eesti-Austraalia edasi-tagasi pileti maksumusest.  Teine kord siis teab, kui midagi suuremat saata tahame, on mõistlikum endale piletid Eesti piletid osta ja saadetis ise kohale toimetada. 
Postitädid olid muidugi äärmiselt sõbralikud ja kuna esialgu kaalus pakk 2 kg ja 40 grammi, aitasid nad mul sellest üleliigset 40 grammist lahti saada pappkarbi erinevaid osasid lõikeriistaga nüsides. 
Ja siis üks noormees kohalikust IGA poest. Käin seal pea iga päev ja kuna pood asub umbes 300-400 m kaugusel meie elamisest, siis minge…

Vene köögi lemmikumad road: sõrnikud

Mees on heategevuslikul viktoriinil, laps sättis end magama ja koer tuulutab jalgu taeva poole hoides oma kõhualust. Kellelgi neist pole mulle ühtegi pretensiooni ning otsustasin õhtusöögiks midagi naiselikku, lihtsat ja minevikuhõngulist teha. 
Kapis oli kodujuustu, munasid, jahu, suhkrut, soodat, äädikat ja vanillisuhkrut ehk kõik vajalikud komponendid, et valmistada lapsepõlves tihti söödud tvoroznikuid (kutsutakse ka sõrnikeks). Minu meelest asendab Austraalias saadaolev kodujuust (cottage cheese) suurepäraselt originaalretseptis kasutatavat kohupiima. Kuna ta on meil siin selline vedelavõitu, siis peab rohkelt jahu panema, et asi kotletina koos püsiks ja ilusti läbi praeks.  
Kahjuks pole sõrnikute ajaloost kuigi palju teada, teatakse vaid nii palju, et esimese sõrniku valmistas keegi slaavlane. Sõrnikud kuuluvad ju korraga Valgevene, Ukraina ja Vene köögi toitude hulka. Miks kaks nime? Just sellepärast, et vanasti ei tuntud sellist piimatoodet nagu tvorog (творог on vene keeles ko…

Põnnidega telkimise kogemusest

Mul paluti väga intrigeerival teemal kirjutada ehk mida me sööme, aga ma kogun veidi julgust ja inspiratsiooni, kuidas sellest võimalikult poliitkorrektselt kirjutada. Nõnda, et inimestele kirjutis taimetoidulisuse propageerimisena ei tunduks, samas ise ei taha ka väga üksikasjadesse laskuda, sest inimestel on kombeks uurida ajuvabasid ja asjasse mitte puutuvaid asju stiilis, kust sa oma valku saad ja kas võtad B12 vitamiine lisandina. 
Aga sellest kõigest äkki järgmises postituses? Või kui mind juba sissejuhatuses kividega loopima hakatakse, siis võib-olla jätan selle teema enda tervise huvides kajastamata. Nagu tead voodielust kirjutamisega. Kõik teavad, et see toimub, aga üksikasjadesse ei tahaks pühendatud olla. 
Praegu tahaks rääkida kiire loo meie aastavahetusest. Algas see seiklus pastaka keerutusega. Istusin ilusal päikesepaistelisel päeval, vaatasin kaugusesse ja siis tuli välkmõte - et läheks õige aastavahetuseks kogu perega telkima! Helistasin Andresele. See on ju selline ava…