Otse põhisisu juurde

Teenimisvõimalustest Kambodžas

Elu on praegu natuke liiga tormine ja iga päevaga tuleb uusi sündmusi juurde, aga katsun ennast siiski veel Kambodža lainel hoida. 

Näiteks jäi mainimata, et Kambodža ööklubides on huvitav rendiäri püsti pandud. Kui sa tahad olla kõva mees, õigemini rikas mees välja näha, aga raha sul selleks piisavalt pole, saad ööklubides kallite jookide pudeleid laua peale laenutada. Et muidu jood odavat kohalikku solki, aga Red Labeli pudel seisab laua peal. Kujutage ette, kui vinge mulje võib see teistele külastajatele jätta? 

Kambodžalased on üldse ühed nutikad äriajajad. Näiteks kogu see "ökondus". Iga asi, mis neil riigis turismisektoris enamvähem toimib, nimetatakse ökoturismiks. Teavad, et see sõna kui selline müüb praegusel ajal hullult hästi. Ja nüüd pannakse see igale poole otsa. Isegi sellistesse kohtadesse, kuhu see üldse ei sobi.

Lähed näiteks saklasest omaniku peopaadiga Kambodža lõunarannikul kruiisitama, jood ära palju odavat alkoholi, kuulad head muusikat ja snorgeldad asustamata saarte vahetus läheduses. Ikka nimetad seda ju ökoturismiks?
Ökoturism on isegi see, kui sõidad tuk-tukiga pool tundi linnast välja ning kõnnid Pol Poti ja tema meeskonna poolt tekitatud massihaudade ümbruses. Ökoturism on Kambodžas ka see, kui sinu kui rahaka välisturisti pärast võetakse hektareid metsa maha, et ehitada sinna asemele suursugune puhkekompleks, kus ei kasutata konditsioneere ning linad on linased.

Ah, mõned asjad on absurdsed. Näiteks on Kambodžas suur äri orbude näitamine väljamaalastele. Phnom Penhi üheks suuremaks vaatamisväärsuseks kõiksuguste pagodade, templite ning muuseumite kõrval on lastekodu külastamine. Rikkad turistid, kes on vaesust, õnnetust ning ahistamist vaid kõige hullemates Ladina-Ameerika seebikates näinud, viiakse sissepääsutasu eest lastekodusse. 

Seal tehakse muidugi vastavanumbrilised annetused, mis iseenesest pole üldse paha. Aga mõned kambodžalased kasutavad rikkurite naiivsust ära ja olen kuulnud juhtumitest, et nn lastekodu luuakse vaid raha saamiseks. Kambodžalased laenutavad koolist lapsi, et näidata neid turistidele ning neilt raha välja pigistada. 

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

IGA müüja ja Australia Post

Tahtsin algselt kirjutada kunagisest "valge Austraalia poliitikast" ja viidata naljakatele 60´ndate promoklippidele, mis Suurbritannia töölisklassi Austraaliasse meelitasid ja brittide vastupropagandast, kuidas kodumaad ei tohiks ikka mingitel tingimustel reeta, aga siis kadusin jälle argitegevustesse ära ja hoopis kirjutan sellest, et Australia Post´iga 2 kg kaaluva saadetise saatmine Euroopasse, eriti veel Eestisse, läheb umbes sama palju maksma, kui on 10% Eesti-Austraalia edasi-tagasi pileti maksumusest.  Teine kord siis teab, kui midagi suuremat saata tahame, on mõistlikum endale piletid Eesti piletid osta ja saadetis ise kohale toimetada. 
Postitädid olid muidugi äärmiselt sõbralikud ja kuna esialgu kaalus pakk 2 kg ja 40 grammi, aitasid nad mul sellest üleliigset 40 grammist lahti saada pappkarbi erinevaid osasid lõikeriistaga nüsides. 
Ja siis üks noormees kohalikust IGA poest. Käin seal pea iga päev ja kuna pood asub umbes 300-400 m kaugusel meie elamisest, siis minge…

Vene köögi lemmikumad road: sõrnikud

Mees on heategevuslikul viktoriinil, laps sättis end magama ja koer tuulutab jalgu taeva poole hoides oma kõhualust. Kellelgi neist pole mulle ühtegi pretensiooni ning otsustasin õhtusöögiks midagi naiselikku, lihtsat ja minevikuhõngulist teha. 
Kapis oli kodujuustu, munasid, jahu, suhkrut, soodat, äädikat ja vanillisuhkrut ehk kõik vajalikud komponendid, et valmistada lapsepõlves tihti söödud tvoroznikuid (kutsutakse ka sõrnikeks). Minu meelest asendab Austraalias saadaolev kodujuust (cottage cheese) suurepäraselt originaalretseptis kasutatavat kohupiima. Kuna ta on meil siin selline vedelavõitu, siis peab rohkelt jahu panema, et asi kotletina koos püsiks ja ilusti läbi praeks.  
Kahjuks pole sõrnikute ajaloost kuigi palju teada, teatakse vaid nii palju, et esimese sõrniku valmistas keegi slaavlane. Sõrnikud kuuluvad ju korraga Valgevene, Ukraina ja Vene köögi toitude hulka. Miks kaks nime? Just sellepärast, et vanasti ei tuntud sellist piimatoodet nagu tvorog (творог on vene keeles ko…

Põnnidega telkimise kogemusest

Mul paluti väga intrigeerival teemal kirjutada ehk mida me sööme, aga ma kogun veidi julgust ja inspiratsiooni, kuidas sellest võimalikult poliitkorrektselt kirjutada. Nõnda, et inimestele kirjutis taimetoidulisuse propageerimisena ei tunduks, samas ise ei taha ka väga üksikasjadesse laskuda, sest inimestel on kombeks uurida ajuvabasid ja asjasse mitte puutuvaid asju stiilis, kust sa oma valku saad ja kas võtad B12 vitamiine lisandina. 
Aga sellest kõigest äkki järgmises postituses? Või kui mind juba sissejuhatuses kividega loopima hakatakse, siis võib-olla jätan selle teema enda tervise huvides kajastamata. Nagu tead voodielust kirjutamisega. Kõik teavad, et see toimub, aga üksikasjadesse ei tahaks pühendatud olla. 
Praegu tahaks rääkida kiire loo meie aastavahetusest. Algas see seiklus pastaka keerutusega. Istusin ilusal päikesepaistelisel päeval, vaatasin kaugusesse ja siis tuli välkmõte - et läheks õige aastavahetuseks kogu perega telkima! Helistasin Andresele. See on ju selline ava…