Otse põhisisu juurde

Kodu soetamisega seotud mõtted

Lisaks sellele, et käin koolis ja teen praktikat (järgmisest teisipäevast hakkan selle eest palka saama!), pean järgmise nädala laupäeval oma 30. sünnipäeva James Bondi stiilis, mille õnnestumiseks on igasugu mänge, tegevusi vaja välja mõelda (nii täiskasvanutele kui ka lastele), otsustasime hiljuti, et aitab üürimisest ja hiljemalt järgmise aasta keskpaigast hakkame oma maja ehitama. Andres käis laupäeval laenuhalduriga kohtumas ja arutamas, mis variandid meil on. Me oleme pidevalt kolme vahel olnud: kas osta vana maja ja see kobedaks renoveerida või osta tuttuus või ehitada ise. Kõige taskukohasem tundub hetkel viimane variant. 

Ideaalis tahaks nii, et Andres võtaks selle kodulaenu üksinda ja selle absoluutne maksimum oleks $450 000. Kuigi on olemas selliseid laenutooteid, kus sissemakseks vaid 1%, siis me otsustasime, et tahaks pigem 5-10% sisse maksta. Sellisel juhul jääks kuumakse normaalsuse piiridesse ($2100) ja saame ikka endale igasugu muid lõbusid lubada - ei pea hinge kinni tõmbama ja kõik, mis mina jaanuarist-veebruarist teenima hakkan, läheb säästukukrusse ja reisieelarvesse. Meie sõltumatu (pangakadest) laenuhaldur teeb koostööd ehitusfirma müügimehega, kes lubas meie jaoks müüki tulevatel maatükkidel silma peal hoida. Et kui midagi avaneb, siis annab kohe teada ja me saame üle vaadata ning sobivusel broneerida. 

Minu jaoks on kogu see teema alles nii uus ja värske, käisime paar nädalat tagasi neid näidiskodusid vaatamas ja tõdesin, et maja ehitamine on nii suur projekt, et peaks end selle valdkonnaga põhjalikumalt kurssi viima, enne kui astume mingitesse õiguslikesse suhetesse laenupakkuja ja ehitajatega! 

Kommentaarid

 1. Vau. This is BIG! Loodan, et enne 20x mõõdate, kui lõikama hakkate. Üürimistülpimusest saan aru ja pesapunumine on teie eas ja elujärgus loogiline, aga summad tunduvad siit Ida-Euroopa väikelinnast vaadatuna ulmelised. Minu elamiskulud on 60€/kuus ja laene/liisinguid/muid püsimakseid pole.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jaa, ma tean, et see on väga suur asi ja kuna ma/me ikkagi veel unistan, et kunagi leiame kodutee (Eestisse kolimine), siis tahaks siin asjad niimoodi korraldada, et me ei oleks millegagi jalgu-käsipidi seotud. Sul on väga hästi finantsiliselt asjad korraldatud, aga me KAHJUKS peame kodulaenu võtma. Need summad, mis ma postituses välja tõin on ikkagi väga väikesed. Kuigi Ida-Euroopa väikelinnast võivad tõesti ulmelistena tunduda! Kõik on kontrolli all, oleme ülelaenanud inimesi näinud küll ja teame, mida teha ei tohiks.

   Kustuta
 2. Muigan. Olete vist mõistlikud täiskasvanud saate kindlasti hakkama :)

  VastaKustuta
 3. ehh... uus-meremaal on praegu pankadel tugevad piirangud peal kodulaenude andmisele. meie peame end hetkeseisuga 20% sissemaksesse koguma. ja oi kurja kuidas aeg tundub venivat, kui tuleb koguda ca 60 000 dollarit üürimaksete kõrvalt!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Oih, seda on tõesti palju! Kas Uus-Meremaal riik toetab esimeste kodude soetajaid ja noorperesid ka üldse?

   Kustuta
  2. Toetab sellega, et madala sissetulekuga peredel lubatakse sissemakse 10% olla (20% asemel) ja pensionifondi raha (ca 4% igast palgast) lubatakse sissemaksesse suunata, ja vähemalt 5 aastat siin elanud inimestele antakse 5000 dollarit sissemaksele lisaks (ma ei ole kindel, kas see kehtib ainult madala sissetuleku puhul, või kõigile). Nii et pärast sissemakset on meie pere pensionifondid jälle nullis :P

   Kustuta
  3. Meil on see keiss kah, et enne me kvalifitseerusime madala sissetulekuga pereks, aga nüüd viimasel ajal Martyn on hakanud ületunde tegema üsna kõvasti, et suudaks raha kõrvale panna, ja see tõstis meid sealt madala sissetuleku kategooriast välja - et enne oli raha raskem koguda, aga oli vaja 10%, samas kui nüüd teenime tiba rohkem, aga on vaja 20% koguda. Inglise keeles ütleks selle kohta et "Oh joy" :P

   Kustuta
  4. Natuke imelik süsteem, et sa võid oma pensionifondi raha sissemaksele kulutada. Pealegi arvatakse, et sel ajal, kui me sinuga pensionile jääma, siis riiklikku pensionisüsteemi enam pole. Õnneks aega veel on, et pensionifondi uuesti kasvatada...Kui palju teil palgast pensionile läheb? Austraalias on 9,5%.
   Proportsionaalne sissemaks? Et mida rohkem teenid, seda rohkem pead sisse maksma. Kas teil on mingi tähtaeg ka endale pandud, mis ajaks te sissemakse kokku peate saama? Päris raske vist jah...

   Kustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

IGA müüja ja Australia Post

Tahtsin algselt kirjutada kunagisest "valge Austraalia poliitikast" ja viidata naljakatele 60´ndate promoklippidele, mis Suurbritannia töölisklassi Austraaliasse meelitasid ja brittide vastupropagandast, kuidas kodumaad ei tohiks ikka mingitel tingimustel reeta, aga siis kadusin jälle argitegevustesse ära ja hoopis kirjutan sellest, et Australia Post´iga 2 kg kaaluva saadetise saatmine Euroopasse, eriti veel Eestisse, läheb umbes sama palju maksma, kui on 10% Eesti-Austraalia edasi-tagasi pileti maksumusest.  Teine kord siis teab, kui midagi suuremat saata tahame, on mõistlikum endale piletid Eesti piletid osta ja saadetis ise kohale toimetada. 
Postitädid olid muidugi äärmiselt sõbralikud ja kuna esialgu kaalus pakk 2 kg ja 40 grammi, aitasid nad mul sellest üleliigset 40 grammist lahti saada pappkarbi erinevaid osasid lõikeriistaga nüsides. 
Ja siis üks noormees kohalikust IGA poest. Käin seal pea iga päev ja kuna pood asub umbes 300-400 m kaugusel meie elamisest, siis minge…

Vene köögi lemmikumad road: sõrnikud

Mees on heategevuslikul viktoriinil, laps sättis end magama ja koer tuulutab jalgu taeva poole hoides oma kõhualust. Kellelgi neist pole mulle ühtegi pretensiooni ning otsustasin õhtusöögiks midagi naiselikku, lihtsat ja minevikuhõngulist teha. 
Kapis oli kodujuustu, munasid, jahu, suhkrut, soodat, äädikat ja vanillisuhkrut ehk kõik vajalikud komponendid, et valmistada lapsepõlves tihti söödud tvoroznikuid (kutsutakse ka sõrnikeks). Minu meelest asendab Austraalias saadaolev kodujuust (cottage cheese) suurepäraselt originaalretseptis kasutatavat kohupiima. Kuna ta on meil siin selline vedelavõitu, siis peab rohkelt jahu panema, et asi kotletina koos püsiks ja ilusti läbi praeks.  
Kahjuks pole sõrnikute ajaloost kuigi palju teada, teatakse vaid nii palju, et esimese sõrniku valmistas keegi slaavlane. Sõrnikud kuuluvad ju korraga Valgevene, Ukraina ja Vene köögi toitude hulka. Miks kaks nime? Just sellepärast, et vanasti ei tuntud sellist piimatoodet nagu tvorog (творог on vene keeles ko…

Oh õudust: väga halvast (eesti) keelest

Kui ma veel tööl käisin, töötasin ühes osakonnas minu ema vanuse Austraalia päritolu naisega. Ta oli muidu hullult tore ja hoolitsev, aga kirjutada ei osanud. Aeg-ajalt küsis minu käest nõu, kuidas pikemaid ja keerulisemaid inglisekeelsed sõnu õigesti kirjutada. Sellised näiteks nagu accommodation, buffet, accidentally, experience, guarantee, ignorance...ja nii edasi. Ega ma, immigrant, asju 100%-lise täpsusega ei tea. Soovitasin tal korduma kippuvate sõnade osas mingid õigekirja seosed luua. Et lõpuks asjad meelde jääksid. 
Ükskord ühel osakonna koosolekul tuli jutuks e-maili kommunikatsioon klientidega ja ülemus pidi nii mõnelegi meelde tuletama, et kirja alustatakse elementaarsetest viisakusväljenditest nagu hello, good morning, evening, afternoon. Sellel samal kokkusaamisel julges boss küsida minu kirjaoskamatu töökaaslase käest, et kuule, miks sa kirjavahetuses kõikide klientide peale karjud? Töökaaslane vaatas selle küsimusele peale bossile altkulmu otsa ja küsis üle, sest ta pol…