Otse põhisisu juurde

Austraalia hakkab internetti filtreerima

Hiljuti kirjutas Austraalia press, et Austraalia valitsus kavatseb esitada 2010.aasta teiseks pooleks seaduseelnõu, millega kohustatakse kohalikke internetiteenuse pakkujaid kasutama interneti sisufiltrit eesmärgiga piirata kasutajate ligipääsu sotsiaalselt ohtlike ressurssideni. 

Selle seaduseelnõu eesmärgiks on kaista austraallasi selliste veebide eest, mis sisaldavad lastepornograafiat ja seksuaalset ning muud liiki vägivalda, samuti peaks see filter kaitsma austraallasi ebaseaduslike netiäride (ravimifirmad) eest.

Igasugust liiki vägivaldsete materjalide avaldamine on küll Austraalia-siseselt keelatud, kuid austraallased on seni pääsenud veebideni, mis asuvad väljaspool Austraaliat.

Austraalia kommunikatsiooniminister Stephen Conroy ütles ajakirjandusele, et selline sisufilter aitab kaitsta uut kasvavat põlvkonda. 

Sisufiltri kriitikud on leidnud, et taolised meetmed võivad küll raskendada ligipääsu kahtlase sisuga ressurssideni, kuid filter ei lahenda probleemi olemust. Samuti arvavad kriitikud, et valitsus ei kavatse avaldada blacklisti ning sinna võivad sattuda ka paljud süütud veebid ning paljud poliitiliselt tundlikud teemad (eutanaasia, kanepi, prostitutsiooni legaliseerimine, narkootikumide teemalised veebid).Praeguse seisuga arvatakse, et interneti sisufiltrid võiksid töösse minna 2011.aastal.

Eelmine filter oli ebapopulaarne

See pole aga esimene Austraalia valitsuse katse piirata oma kodanike ligipääsetavust kahtlaste veebideni.

2008.aastal püüdsid võimud sisse viia interneti sisufiltri vabatahtlikkuse alusel. Selle peale oli kulutatud 85 000 000 AUDi, kuid lahendus ei õigustanud ennast. Plaanide kohaselt pidi sisufiltrit kasutama hakkama 2,5 miljonit perekonda, kuid tegelikkuses tõmmati alla vaid 144 000 programmikoopiat. Lisaks sellele oli filter nõrgalt kaitstud, üks Melbourne´i teismeline suutis sellesse sisse häkkida poole tunni jooksul.

Projekt on saanud suure kriitika osaliseks just veebide blacklisti osas: kes otsustab, mida blokeerida ja mida mitte? Miks peaks just see keegi otsustama ja mille alusel ta otsustajate hulka valitatakse? Ja kas inimesed on teadlikud, mille eest on nad kaitstud? Ehk siis, kas blacklist on avalik või mitte?
Mitmed küsimused tuleb Austraalia valitsusel veel lahendada enne, kui sisufiltri töösse saab rakendada.

Googeldades seda uudist erinevates keeltes (vene, inglise, saksa) jõudsin põnevate Kesk-Aasia ja Valgevene saitideni, mis väärtõlgendasid Austraalia valitsuse sisufiltri eesmärki ning rääkisid "totaalsest netitsensuurist", mis ahistab Austraalia kodanike põhiõigusi. Valgevene, kes on maailmas tuntud, kui suur tsensor ja erinevate vabaduste ahistaja, võiks selle kohapealt küll veidi vaiksemalt sõna võtta. :)

Austraallased on korraldanud interneti sisufiltri rakendamise vastu erinevaid aktsioone.
"Tänu" sellele meetmele on Austraalia sattunud Reporters without Borders´i Internet censorship´i valve all olevate riikide hulka ja interneti vaenuriikide nimekirja.

Kommentaarid

  1. Tsa! Äkki sa viitsiksid mulle saata mõne lingi, kus seletatakse, miks seda filtrit rakendatakse... nt ajalehest vms, ma ei tea, kas ise leian mõne hea ja kvaliteetse asja (ei oska hinnata neid). Ma oleks väga rõõmus, kui näeksin selleteemalist e-kirja :D

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

Vene köögi lemmikumad road: sõrnikud

Mees on heategevuslikul viktoriinil, laps sättis end magama ja koer tuulutab jalgu taeva poole hoides oma kõhualust. Kellelgi neist pole mulle ühtegi pretensiooni ning otsustasin  õhtusöögiks midagi naiselikku, lihtsat ja minevikuhõngulist teha.  Kapis oli kodujuustu, munasid, jahu, suhkrut, soodat, äädikat ja vanillisuhkrut ehk kõik vajalikud komponendid, et valmistada lapsepõlves tihti söödud tvoroznikuid (kutsutakse ka sõrnikeks). Minu meelest asendab Austraalias saadaolev kodujuust ( cottage cheese ) suurepäraselt originaalretseptis kasutatavat kohupiima. Kuna ta on meil siin selline vedelavõitu, siis peab rohkelt jahu panema, et asi kotletina koos püsiks ja ilusti läbi praeks.   Kahjuks pole sõrnikute ajaloost kuigi palju teada, teatakse vaid nii palju, et esimese sõrniku valmistas keegi slaavlane. Sõrnikud kuuluvad ju korraga Valgevene, Ukraina ja Vene köögi toitude hulka. Miks kaks nime? Just sellepärast, et vanasti ei tuntud sellist piimatoodet nagu tvorog (творог on

Mis või kes on stromatoliit?

Stromatoliit on sinikate (sinivetikad) ja osa bakterite elutegevuse toimel mere- või magevees tekkiv lubiainest moodustis. Stromatoliite on enim troopilises madalas merevees, kus vee soolsus kõigub. Stromatoliidid on kujult korrapäratud, mügarjad, koorikjad või sammasjad, nende pikkus ulatub mõne meetrini ja kõrgus on 1,2 meetrit. Siseehituselt on nad peenekihilised, kiirjad või teralised. Neid leidub Eelkambriumi setteist alates. http://www.ut.ee/BGGM/eluareng/stromatoliit.html Cervantese läheduses ringi uidates nägime unikaalseid fossiilseid moodustisi, mille väärtust poleks me tõenäoliselt Aivo ja Aave selgitustööta mõista suutnud. Aga näed sa, elu käib kummalisi radu pidi ja me saime nende pool Perthis grillõhtul personaalse lühiloengu stromatoliitide teemal. Geoloogide sõnul pidid maailma vanimad stromatoliidid just Lääne-Austraalias asuma ja nende nägemine siin kindlasti asi, millega võiks teatud seltskonnas täitsa uhkustada. Väärtust stromatoliitidele pidi lisama see, et nad on

Põnnidega telkimise kogemusest

Mul paluti väga intrigeerival teemal kirjutada ehk mida me sööme, aga ma kogun veidi julgust ja inspiratsiooni, kuidas sellest võimalikult poliitkorrektselt kirjutada. Nõnda, et inimestele kirjutis taimetoidulisuse propageerimisena ei tunduks, samas ise ei taha ka väga üksikasjadesse laskuda, sest inimestel on kombeks uurida ajuvabasid ja asjasse mitte puutuvaid asju stiilis, kust sa oma valku saad ja kas võtad B12 vitamiine lisandina.  Aga sellest kõigest äkki järgmises postituses? Või kui mind juba sissejuhatuses kividega loopima hakatakse, siis võib-olla jätan selle teema enda tervise huvides kajastamata. Nagu tead voodielust kirjutamisega. Kõik teavad, et see toimub, aga üksikasjadesse ei tahaks pühendatud olla.  Praegu tahaks rääkida kiire loo meie aastavahetusest. Algas see seiklus pastaka keerutusega. Istusin ilusal päikesepaistelisel päeval, vaatasin kaugusesse ja siis tuli välkmõte - et läheks õige aastavahetuseks kogu perega telkima! Helistasin Andresele. See on ju s