Otse põhisisu juurde

Lõunapoolkera füüsikalised müsteeriumid

Mul on läbi aegade olnud juustes üks püsilokk. Kui teised tulevad ja lähevad, siis see konkreetne lokk on ilmnenud samas kohas ja samas asendis juba aastaid.
Seda kuni Austraaliasse tulekuni. Juba mõned kuud on aga see lokk oma suunda ja kuju muutnud. Lihtsalt keerdub teistmoodi, teises suunas. Vastupidises.

Miks on minu lokk oma kuju ja suunda muutnud? 
 
Alguses püüdsin leida vastust oma küsimustele tibisalongides. Juuksurid kehitasid õlgu mu küsimuse peale ja ütlesid, et nad pole selle kohta koolis õppinud. Saatsid mu arstide juurde. Tegu olevat hormonaalse muutusega minu organismis. Kahtlustasid rasedust. Arstid küsitledes mind põhjalikult ja jõudsid järeleduseni, et lõunapoolkeral loki keerdumise suuna muutumise taga pole rasedus ega juuksestruktuuri järsk muutumine, selle taga on olevat füüsikalised jõud ning soovitasid müstilise nähtuse lahendamiseks füüsikute poole pöörduda. Kahtlustati Coriolisi jõudu. Jõudu, mis on kõige tugevam pooluste juures, nõrgeneb ekvaatori poole liikudes ja mõjub liikuvatele kehadele pöörlevas taustsüsteemis.

Füüsikud muidugi mõista saatsid mind pikalt ja ütlesid, et Coriolisi efekt ilmneb vaid suurtes süsteemides ja väga pika aja jooksul. 

Ja kui nüüd taas tõsiseks hakata, siis jah, igasugused loki teisipidi keerdumise ja vee kraanikausist teisipidi äravoolamised lõunapoolkeral (võrreldes põhjapoolkeraga)- need on kõik füüsikalised müüdid. 

Tegelikult peaks veest tühjaks jooksev vann olema ligikaudu staadionisuurune, et mingit Coriolisi jõu ilmnemist märgata oleks. 

Muideks, ekvaatoril ja selle vahetus läheduses ei ilmne seda jõudu üldse. See muidugi ei sega ettevõtlikel kohalikel turistide lollust ära kasutada. Ekvaatori ümbruses olevat väga populaarsed Coriolisi jõu demonstreerimise katsed: kraanikausi laadsest anumast lastakse vesi välja ekvaatoril, kaks sammu ekvaatorist põhja poole ja kaks sammu ekvaatorist lõuna suunas. Ja igas kohas voolavat vesi august erinevalt välja!
Inimesed maksavad selle eest. 

Ma millegi pärast ei üllatu üldse. Mõned ju siiralt usuvad, et Austraalias tõuseb päike teisest ilmakaarest ja et siinkandis on Kuul näha hoopis see pool, mis kogu ülejäänud maailmale nähtamatu on. 
Vahepeal unustatakse ka see tõsiasi, et Kuul on muudki teha, kui ainult ümber Maa tiirelda. Kuu pöörleb veel ümber omagi telje. Tänu sellele näemegi Maalt ainult Kuu ühte poolt.  

Aga seda võiks ka teada, et Kuu on lõunapoolkeral vastupidiste faasidega.

Siin on juuni Kuu faasid põhjapoolkeral, alumine lõunapoolkeral:

 

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Vene köögi lemmikumad road: sõrnikud

Mees on heategevuslikul viktoriinil, laps sättis end magama ja koer tuulutab jalgu taeva poole hoides oma kõhualust. Kellelgi neist pole mulle ühtegi pretensiooni ning otsustasin  õhtusöögiks midagi naiselikku, lihtsat ja minevikuhõngulist teha.  Kapis oli kodujuustu, munasid, jahu, suhkrut, soodat, äädikat ja vanillisuhkrut ehk kõik vajalikud komponendid, et valmistada lapsepõlves tihti söödud tvoroznikuid (kutsutakse ka sõrnikeks). Minu meelest asendab Austraalias saadaolev kodujuust ( cottage cheese ) suurepäraselt originaalretseptis kasutatavat kohupiima. Kuna ta on meil siin selline vedelavõitu, siis peab rohkelt jahu panema, et asi kotletina koos püsiks ja ilusti läbi praeks.   Kahjuks pole sõrnikute ajaloost kuigi palju teada, teatakse vaid nii palju, et esimese sõrniku valmistas keegi slaavlane. Sõrnikud kuuluvad ju korraga Valgevene, Ukraina ja Vene köögi toitude hulka. Miks kaks nime? Just sellepärast, et vanasti ei tuntud sellist piimatoodet nagu tvorog (творог on

Põnnidega telkimise kogemusest

Mul paluti väga intrigeerival teemal kirjutada ehk mida me sööme, aga ma kogun veidi julgust ja inspiratsiooni, kuidas sellest võimalikult poliitkorrektselt kirjutada. Nõnda, et inimestele kirjutis taimetoidulisuse propageerimisena ei tunduks, samas ise ei taha ka väga üksikasjadesse laskuda, sest inimestel on kombeks uurida ajuvabasid ja asjasse mitte puutuvaid asju stiilis, kust sa oma valku saad ja kas võtad B12 vitamiine lisandina.  Aga sellest kõigest äkki järgmises postituses? Või kui mind juba sissejuhatuses kividega loopima hakatakse, siis võib-olla jätan selle teema enda tervise huvides kajastamata. Nagu tead voodielust kirjutamisega. Kõik teavad, et see toimub, aga üksikasjadesse ei tahaks pühendatud olla.  Praegu tahaks rääkida kiire loo meie aastavahetusest. Algas see seiklus pastaka keerutusega. Istusin ilusal päikesepaistelisel päeval, vaatasin kaugusesse ja siis tuli välkmõte - et läheks õige aastavahetuseks kogu perega telkima! Helistasin Andresele. See on ju s

Laste vanusevaheks 2 aastat?

Mõni kuu tagasi püstitas üks armas inimene ühe päevakajalise teema ja palus sel veidi sõna võtta: kuidas on siis ikkagi elu, selle plussid ja miinused, kui laste vanusevaheks on 2 aastat?  Ma alguses olin veidi hämmeldunud, sest pole kunagi sügavamalt oma elu sellest vaatevinklist analüüsinud. Eks see ole tuhandeid kordi intensiivsem kui enne lapsi ja oma aeg hakkab pärast kella 10 õhtul, päeva jooksul oled pidevalt nagu orav rattas... Aga siis pingutasin veidi ajusid ja lugesin viimati Andresele saadetud sõnumit.  Heureka!  Sõnum oli umbes selline:  Neil on tuhanded asjad, millega mängida, aga kui ma üritan 15 minutit tööd teha ja kliendile vastata, oleme õues, on nad ikka laua taga diivanil minu kukil hüppamas. Samal ajal, kui Gabriel läheb viiendat korda poolikut kakajuppi tegema ja ma tema seitsmendaid trussikuid pesen, on Daniel köögivaiba rulli keeranud. Kui ma koristan Gabrieli õnnetusjärgset stseeni, on Gabi isiklikult juba köögilaual lebanud kõrvaklapid purust