Otse põhisisu juurde

Austraalia 2.aasta viisa ühapäevane saaga

Aussid on üks imelik rahvus, ausõna. Ühelt poolt on neil kõik liigutused ja tegevused seadustega ülereguleeritud, teiselt poolt kumab nende kõikidest bürokraatlikest toimingutest ülim pohhuism. Et vahet ei ole, millega avaldustes lüngad täidetud on, kasvõi ristikeste ja noolekestega, peaasi, et üldpilt ilus oleks ja asjad tunduksid korras.

No, mina muidugi oskan. Reedesel päeval ehk siis üle 24 tunni tagasi alustasin veebis teise aasta viisa taotlemisega. Andres läks just tööle ja nohistas kella kuue ja seitsme vahel hommikul nii aktiivselt, et ajas mul une minema. Kuna päevakava oli väga tihe ja tegevusi oli sellel päeval palju, otsustasin varajast unetut hommikut ära kasutada ning hakkasin taotlust täitma.

Passinumber on selle aja peale juba pähe kulunud, sest meie rändamistega seoses küsitakse seda tihti.

Enne passinumbrit oli väike lahter "passi väljastaja", milleks minu passi puhul on KMA. Praegu vist on juba PPA?

Ma siis pahaaimamatult ja seoses eelmise lahtriga paningi oma passinumbri algustähtedeks "KM", kuigi tegelt on "KB". Passinumber ise oli õige. Kõik vajalikud lüngad täidetud, raha makstud, avaldus teele saadetud. Ühtäkki avastan printerisõbralikul avalduse versioonil, et kuradi kurat, aga B asemel ilutseb hoopis M täht. Mida lolli? Kuidas nii? Tean ju oma passinumbrit une pealt. Tundub, et hommikuses unises ja uimasuses ikka ei tea!

Ma muidugi kohe helistama ja kirjutama Austraalia ametnikele, et selline kole lugu, unine ja tähelepanematu, kogemata ja et äkki saaks ikka ära parandada selle näpuvea. Kuigi immigratsiooniameti korduma kippuvate küsimuste all sulaselges inglise keeles kirjas, et kui mingi viga tehtud, tuleb avaldus tühistada ning uuesti 235 dollari suurune tasu maksta. 
Uus avaldus ühesõnaga. Ma ikka loodan oma ärarääkimisvõimele ja sarmile ja kõigele muule. 
Kell on alles seitse hommikul, aga ma juba sellise jamaga hakkama saanud.

Närvilised kaks tundi, isegi muffin ei läinud alla.
Helistasin Andresele, et oma teost rääkida. Tema ja tema standardvastus minu rumalustele:
"Ah, ära muretse, kõigil juhtub, ära paanitse. Maksame siis kaks korda. Pole hullu!"

Austraalia ametnikud alustavad tööd kella 9-st ja seni vastavad infotelefonidele automaatvastajad.

Teades, et e-kirjadele aussidele ei meeldi vastata, telefoni teel on raske õige asjapulgani jõuda, otsustasin Melbourne immigratsiooniametit külastada. 
Kell 9.04 oli lisaks minule selles veel umbes 250 inimest. 

Jeerum, kui paljud tahavad Austraaliasse pääseda? Nii värviline seltskond. 
Teistel immigratsiooniameti külastajatel on kõikidel vast tõsisemad juhtumid..
Mina oma M-tähega. 

Pärast pooletunnist elavas järjekorras seismist pääsesin lõpuks kurja ametnikuna, kelle aeg on tõenäoliselt tugevalt limiteeritud (kulutab umbes 1-2 minutit inimese peale).
Asiaatliku päritoluga väga tõre mees kahtlustab mind passiandmete tahtlikus võltsimises. Pärast 5sekundilist seletust saab ta minust aru ja ulatab infolehe vajalike telefoninumbritega, ühele nendele sajast numbrist ring pastakaga ümber tehtud. 
Oibljää, nüüd see lõputu helistamise ja automaatvastajate saaga. 

Lähen istun pargipingile ja kogun ennast, et oma juhtumist kõiki neid telefoniteenindajaid valgustada, kellega pean täna suhtlema, et õige ametnikuni jõuda.
Pärast tuhandeid valikuid pääsen õige asjapulgani, kes palub mul pastakas võtta ja e-posti aadress ülesse kirjutada. 

Sorin oma suures põhjatus kotis ringi: žilett, raamatud, küünelakk, telefon, passid, kaks apelsini, teip, käärid, MP3-mängija, õe alukad..
Rääkides samal ajal meeldiva naishäälega, et kuidas tal on tänane päev läinud. 
Aga ei leia ühtegi pastakat, raisk! Küsin hääle käest, et kas ma meelde ei suudaks seda aadressi jätta? Meeldiv ja sõbralik naishääl ütleb, et liig keeruline, et meelde jätta. Otsigu ma pastakas ja helistagu tagasi. 

Issand, kust ma pastaka leian?
Lähen esimesse toidupoodi ja küsin pastakat. Seal selgub, et kõik pastakad on välja müüdud ja ainuke kirjutusvahend on kolme harilikpliiatsit sisaldav pakk. 

Ostan siis kolm harilikku pliiatsit.

Helistan uuesti samal numbril. Pärast erinevate selektsioonide läbimist jõuan õige ametnikuni, kes küsib kohe minu õiget passinumbrit ja sünniaega ning ees-ja perekonnanime. 

"Oi, aga ärge üldse muretsege selle avalduse pärast, meieni on see mingil kombel jõudnud, kõik on korras. Avaldus on süsteemis ja seda hakatakse varsti menetlema."
"Mis mõttes on kõik korras, kui mu passinumber on osaliselt vale?"
"Ma ka ei tea, aga süsteemis on avaldus olemas ja kõik paistab korras olevat."
"Oot, kas ma siis ei pea avaldust tühistama ja uuesti sisse andma?"
"Ei-ei, kõik on korras ja selle pärast ei pea enam üldse muretsema. Palun ärge muretsega selle pärast enam! Elus on muid asju, mille pärast stressata."

Ja täna, laupäeval, vaatasin oma postkasti ja austraallased olid minu avalduse ära menetlenud ja positiivse vastuse saatnud. Ei mingit tõestusmaterjali regionaalse agraartöö kohta, ei mingit tervisekontrolli. Mitte mingeid komplikatsioone. Mitte midagi.

Üllatavad.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Vene köögi lemmikumad road: sõrnikud

Mees on heategevuslikul viktoriinil, laps sättis end magama ja koer tuulutab jalgu taeva poole hoides oma kõhualust. Kellelgi neist pole mulle ühtegi pretensiooni ning otsustasin  õhtusöögiks midagi naiselikku, lihtsat ja minevikuhõngulist teha.  Kapis oli kodujuustu, munasid, jahu, suhkrut, soodat, äädikat ja vanillisuhkrut ehk kõik vajalikud komponendid, et valmistada lapsepõlves tihti söödud tvoroznikuid (kutsutakse ka sõrnikeks). Minu meelest asendab Austraalias saadaolev kodujuust ( cottage cheese ) suurepäraselt originaalretseptis kasutatavat kohupiima. Kuna ta on meil siin selline vedelavõitu, siis peab rohkelt jahu panema, et asi kotletina koos püsiks ja ilusti läbi praeks.   Kahjuks pole sõrnikute ajaloost kuigi palju teada, teatakse vaid nii palju, et esimese sõrniku valmistas keegi slaavlane. Sõrnikud kuuluvad ju korraga Valgevene, Ukraina ja Vene köögi toitude hulka. Miks kaks nime? Just sellepärast, et vanasti ei tuntud sellist piimatoodet nagu tvorog (творог on

Mis või kes on stromatoliit?

Stromatoliit on sinikate (sinivetikad) ja osa bakterite elutegevuse toimel mere- või magevees tekkiv lubiainest moodustis. Stromatoliite on enim troopilises madalas merevees, kus vee soolsus kõigub. Stromatoliidid on kujult korrapäratud, mügarjad, koorikjad või sammasjad, nende pikkus ulatub mõne meetrini ja kõrgus on 1,2 meetrit. Siseehituselt on nad peenekihilised, kiirjad või teralised. Neid leidub Eelkambriumi setteist alates. http://www.ut.ee/BGGM/eluareng/stromatoliit.html Cervantese läheduses ringi uidates nägime unikaalseid fossiilseid moodustisi, mille väärtust poleks me tõenäoliselt Aivo ja Aave selgitustööta mõista suutnud. Aga näed sa, elu käib kummalisi radu pidi ja me saime nende pool Perthis grillõhtul personaalse lühiloengu stromatoliitide teemal. Geoloogide sõnul pidid maailma vanimad stromatoliidid just Lääne-Austraalias asuma ja nende nägemine siin kindlasti asi, millega võiks teatud seltskonnas täitsa uhkustada. Väärtust stromatoliitidele pidi lisama see, et nad on

Põnnidega telkimise kogemusest

Mul paluti väga intrigeerival teemal kirjutada ehk mida me sööme, aga ma kogun veidi julgust ja inspiratsiooni, kuidas sellest võimalikult poliitkorrektselt kirjutada. Nõnda, et inimestele kirjutis taimetoidulisuse propageerimisena ei tunduks, samas ise ei taha ka väga üksikasjadesse laskuda, sest inimestel on kombeks uurida ajuvabasid ja asjasse mitte puutuvaid asju stiilis, kust sa oma valku saad ja kas võtad B12 vitamiine lisandina.  Aga sellest kõigest äkki järgmises postituses? Või kui mind juba sissejuhatuses kividega loopima hakatakse, siis võib-olla jätan selle teema enda tervise huvides kajastamata. Nagu tead voodielust kirjutamisega. Kõik teavad, et see toimub, aga üksikasjadesse ei tahaks pühendatud olla.  Praegu tahaks rääkida kiire loo meie aastavahetusest. Algas see seiklus pastaka keerutusega. Istusin ilusal päikesepaistelisel päeval, vaatasin kaugusesse ja siis tuli välkmõte - et läheks õige aastavahetuseks kogu perega telkima! Helistasin Andresele. See on ju s