Otse põhisisu juurde

Elektrist. Naise pilgu läbi.

Edaspidi peab kirjutamiseks ja lugemiseks rohkem aega leidma, sest kahe keele aktiivse kasutamise koosmõjul on tekkimas omapärane eesti-inglise hübriidne monstrum.  Kurvaks teeb asjaolu, et eesti keeles kirjutades lauseehitus juba logiseb märgatavalt, sünonüümide jms sõnavara ühel keelel areneb väga jõudsalt, teisel taandareneb iga päevaga. 

Eelmisel nädalal kolisin Forrestfieldist kesklinna kontorisse. Minu ülemuse meelest vajas mu aju suuremat väljakutset, kui Forrestfieldis asuv elektrimeetrite osakond mulle pakkuda suutis. 

Pealegi on Lääne-Austraalia valitsus ajutiselt peatanud soodustuste pakkumisega taastuvenergia (eelkõige päikeseenergia) kasutajatele ja sellest tingituna on meetrite vahetamistega seotud tööd on nüüd peaaegu kokku kuivanud. Varem sai iga päikesepaneeli paigaldaja endale soodustariifid: energia, mida su päikesepaneelid tootsid ning mida sa ära tarbida ei jõudnud osteti elektrifirma poolt tagasi. 

Riik toetas firmasid, kes neid soodustariife pakkusid. Selle skeemi alusel võis mõne päikesepaneeliga maja elektriarve isegi negatiivne olla: see, mis sa tootsid ja ise kasutasid oli ühiku kohta 21 senti, tootmise ülejääk, mida võrku müüdi, osteti tagasi 47 sendiga. Selline taastuvenergiat soodustava süsteemi käivitamine oli üheks praeguse Lääne-Austraalia valitsuse valimislubaduseks..Aga mis valitsused poleks oma lubadustest taganenud? Valitsuse argument on skeemi peatamisel see, et päikesepaneelid tasuvad ennast ära ka riigipoolse toetuseta. Eks näis. 

Mina tegelen üsna monopoolses seisundis, kogu Lääne-Austraalia energeetilise infrastruktuuri omava firma WP Access Billinguga. Mõned aastad tagasi oli Lääne-Austraalias üks firma, kes kogu elektrisektorit korraldas ja juhtis. Siis tehti turg lahti ja otsustati luua kolm eraldi firmat: üks edasimüüja (jaemüüja), infrastruktuuri, liinide jms meetrite omaja ja elektrienergia tootja. 

WP omab liine jms infrastruktuure ning maksustab nende kasutajaid. Praegusel hetkel mina tegelengi just nende arvete vormistamisega (need ei ole arved, mida lõpptarbija kätte saab, vaid arved tootjatele ja jaemüüjatele, kes meie liine kasutavad ning oma tootangut nende kaudu müüvad). 

Igatahes, hoolimata firma kasvavast kasumist ning rahva pahameelest on meil praegu tööl väga ärevad ajad ning vahepeal palutakse isegi nädalavahetusel tööle tulla, sest edasimüüjad jm meie poolt maksustatavad tegelased ei taha vanemaid (kui 18 kuud) arveid maksta ja pidevalt vaidlustavad neid. Kord kuus saadame ühele suuremale jaemüüjale miljoni kliendiga arve ( sellel päeval, kui süsteem selle arve kokku paneb ei tohi teatud funktsioone puutuda ja servereid koormata) ja selleks, et neil midagi vaidlustada poleks, peab iga arve sellest miljonist arvest väga detailne ja korrektne olema. 

Tegelikult polegi asi nii väga arvetes, kui seostes ja andmebaasides. Iga elektriliin peab olema süsteemis seotud: kontoga, aadressiga, NMI-ga (National Meter Identifier), aktiivse meetriga, aktiivsete tariifilepingu(te)ga, töötavate registritega (erinevatel meetritel on erinevad kanalid, kuni kümme erinevat kanalit) ja registrites olevate erinevatel ajavahemikel registreeritud näitutega, meeter peab olema seotud teeninduspunktiga, teeninduspunkt peab olema seotud konkreetsele teendinduspunktile kohaldatava kirjaliku kokkuleppega ja kui üks nendest seostest on ebakorrektne või puudulik, siis süsteem viskab erroreid. 

Sellisel juhul peavad protsessi sekkuma inimesed ja algatama uurimuse, mis lüli on puudulik või ebatäielik ning puudujäägid kõrvaldama. Sellega ma praegu tegelengi.

Tegelikult on see uurimine ja probleemide lahendamine väga põnev, kuigi võib tunduda üsna kuiva ja igavana :)

Kommentaarid

 1. Kunagi oli soome TVs selline sketš, kus mees ja naine loevad ajalehte ja mees võtab halvakspanevalt sõna uue ehitatava tuumajaama teemal. Naise vastus oli umbes selline:

  Tuumaenergia? No mis seal ohtlikku on? Mul on väga palju sõbrannasid ja keegi neist ei kasuta tuumaenergiat. Vaevalt et tavalisel inimesel sellega üldse pistmist on. Ikka kasutatakse elektrit või mingit briketti või midagi sellist...

  VastaKustuta
 2. Haha! Ei tea tõepoolest, kust see elekter majja tuleb.

  Meil on Andresega mõnusateks õhtuvestluste teemaks praegusel hetkel elekter :D Ma just seletasin, kui palju vigasid, erroreid tekitavad uued elektrimeetrid ja et vana, mehaaniline on ikka kõige kindlam.

  Vaatasime siin ühte saadet, kus inimesed Jaapanis protesteerisid usinasti tuumajaamade jms energia vastu, aga teiselt poolt ei saada aru, et pidevalt kasvav tarbimine, sh nõudluse suurenemine tekitab olukorra, kus mõned riigid ei suudagi enam kogu elanikkonda varustada elektriga ilma tuumajaamadeta. See protestijate liider-onkel ka võttis kõvasti sõna ja siis näidati, kuidas ta läks koju ning pani soojenduse, televiisori ja kõik muud võimalikud energiatarbijad võrku.

  Austraalias inimesed maksavad eraldi überkõrget hinda selle eest, et kasutada ainult rohelist energiat, aga kõik tuleb ju ühest potsikust. Okei, sellel on siiski mingi mõte, sest sa toetad taastuvenergia sektorit..

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

Vene köögi lemmikumad road: sõrnikud

Mees on heategevuslikul viktoriinil, laps sättis end magama ja koer tuulutab jalgu taeva poole hoides oma kõhualust. Kellelgi neist pole mulle ühtegi pretensiooni ning otsustasin  õhtusöögiks midagi naiselikku, lihtsat ja minevikuhõngulist teha.  Kapis oli kodujuustu, munasid, jahu, suhkrut, soodat, äädikat ja vanillisuhkrut ehk kõik vajalikud komponendid, et valmistada lapsepõlves tihti söödud tvoroznikuid (kutsutakse ka sõrnikeks). Minu meelest asendab Austraalias saadaolev kodujuust ( cottage cheese ) suurepäraselt originaalretseptis kasutatavat kohupiima. Kuna ta on meil siin selline vedelavõitu, siis peab rohkelt jahu panema, et asi kotletina koos püsiks ja ilusti läbi praeks.   Kahjuks pole sõrnikute ajaloost kuigi palju teada, teatakse vaid nii palju, et esimese sõrniku valmistas keegi slaavlane. Sõrnikud kuuluvad ju korraga Valgevene, Ukraina ja Vene köögi toitude hulka. Miks kaks nime? Just sellepärast, et vanasti ei tuntud sellist piimatoodet nagu tvorog (творог on

Põnnidega telkimise kogemusest

Mul paluti väga intrigeerival teemal kirjutada ehk mida me sööme, aga ma kogun veidi julgust ja inspiratsiooni, kuidas sellest võimalikult poliitkorrektselt kirjutada. Nõnda, et inimestele kirjutis taimetoidulisuse propageerimisena ei tunduks, samas ise ei taha ka väga üksikasjadesse laskuda, sest inimestel on kombeks uurida ajuvabasid ja asjasse mitte puutuvaid asju stiilis, kust sa oma valku saad ja kas võtad B12 vitamiine lisandina.  Aga sellest kõigest äkki järgmises postituses? Või kui mind juba sissejuhatuses kividega loopima hakatakse, siis võib-olla jätan selle teema enda tervise huvides kajastamata. Nagu tead voodielust kirjutamisega. Kõik teavad, et see toimub, aga üksikasjadesse ei tahaks pühendatud olla.  Praegu tahaks rääkida kiire loo meie aastavahetusest. Algas see seiklus pastaka keerutusega. Istusin ilusal päikesepaistelisel päeval, vaatasin kaugusesse ja siis tuli välkmõte - et läheks õige aastavahetuseks kogu perega telkima! Helistasin Andresele. See on ju s

Laste vanusevaheks 2 aastat?

Mõni kuu tagasi püstitas üks armas inimene ühe päevakajalise teema ja palus sel veidi sõna võtta: kuidas on siis ikkagi elu, selle plussid ja miinused, kui laste vanusevaheks on 2 aastat?  Ma alguses olin veidi hämmeldunud, sest pole kunagi sügavamalt oma elu sellest vaatevinklist analüüsinud. Eks see ole tuhandeid kordi intensiivsem kui enne lapsi ja oma aeg hakkab pärast kella 10 õhtul, päeva jooksul oled pidevalt nagu orav rattas... Aga siis pingutasin veidi ajusid ja lugesin viimati Andresele saadetud sõnumit.  Heureka!  Sõnum oli umbes selline:  Neil on tuhanded asjad, millega mängida, aga kui ma üritan 15 minutit tööd teha ja kliendile vastata, oleme õues, on nad ikka laua taga diivanil minu kukil hüppamas. Samal ajal, kui Gabriel läheb viiendat korda poolikut kakajuppi tegema ja ma tema seitsmendaid trussikuid pesen, on Daniel köögivaiba rulli keeranud. Kui ma koristan Gabrieli õnnetusjärgset stseeni, on Gabi isiklikult juba köögilaual lebanud kõrvaklapid purust