Otse põhisisu juurde

Meie lemmikud: ahjukana maapähklivõis

Kui sinu mees on pinges, stressis ja väsinud, loid või tuim aitab tema tuju parandada, libiidot tõsta, elurõõmu süstida erilises tunnetekastmes tehtud ahjukana, mis on omakorda ka salendava ja kaaluvähendava efektiga ning sobib hästi lillkapsapudru kõrvale. Samuti olgu see retsept (ja järgmised retseptid) tõestuseks, et Austraalias süüakse väga mitmekülgseid toite, mis on mõjutatud erinevatest rahvusköökidest ja need võivad üsna tervislikud olla. 

Need, kes kaalust ei hooli, võivad võtta selleks retseptiks nahaga kaetud kanakintsu või -koiva. Need, kes tahaksid veidi vähem kaloreid sisse süüa, võtku rinnafileed või kanajäsemeid, millelt on nahk ja rasv eemaldatud. Meie kasutame oma retseptides rinnafileed. 

Ma ei tea, kui palju Eestis magusat tšillikastet müüakse ja süüakse. Austraalias on see nii levinud, et tavalises poes on magusa tšillikastme valik sama lai nagu ketšupi või tomatipasta omagi. Sojakaste on vist küll kõikidel kodus? Maapählivõi, selline tükkidega (crunchy), peaks ka igas poes olemas olema.

Enne kui mu väsinud rüütel koju tuleb, valmistan kanaliha jaoks marinaadi. Selle sisse läheb 60 ml magusat tšillikastet, 60 ml sojakastet (vähendades/suurendades kogust saab soolsust muuta), 60 ml maapählivõid. Kõik need koostisosad tuleb kokku segada ja väikeses potis tulele panna seni kuni kõik komponendid kenasti segunenud. Kata saadud seguga kanaliha vähemalt pooleks tunniks. Sega kanaliha läbi ja tee kindlaks, et kõik küljed, kogu liha on marinaadiga koos (kanafileed võib tükeldada, aga ka tervena teha).

Väsinud ja näljane mees paneb kohe tähele, et köögis valmistatakse midagi teistsugust. Nämmat. Kodune aura lõhnab teistmoodi. Meestel on selle peale väga hea nina. Ja siis ta tuleb, kallistab teid  tagant poole salati tegemise pealt, nuusib ninaga juustesse, küsib "mis õhtuks?" ja läheb riideid vahetama.

Eelsoojenda ahi. 180 kraadi peale.

Pärast seda, kui kana on saanud marinaadiga piisavalt kaua koos olla (minimaalselt pool tundi) ja täpselt enam ei saa aru, kumb on kana ja kumb marinaad, on kõik komponendid küpsetamiseks valmis. Õlita küpsetamisalus või -plaat või mida iganes sa kasutad. Pane kogu värk ahju.

Seejärel pane trenniriided selga ja võid julgelt kuni 40 minutiks staadionile jooksma minna. Võta palun oma väsinud ja räsitud mees ka kaasa. See teeb ta enesetunde paremaks.

Koju tulles ootab teid enneolematu ja maitsev kõikjale levinud lõhn, mis niidab juba ukse pealt. Mees naeratab suure ja laia suuga, tema väsimus ja tuimus on üle läinud. Mehe tähelepanu on suunatud ahjule ja sellest tulenevale roole. 

Serveeri kana näiteks tavalise rohelise salati ning lillkapsastest valmistatud püreega. (Tükelda lillkapsas, keeda kümme minutit, vajadusel lisa soola, keedetud lillkapsas blenderda tilga väherasvase jogurti või piimaga).
Pärast õhtusööki kiidab mees sind taevani, kallistab terve õhtu ja ei taha kuidagi lahti lasta. Isegi öösel. Sa oled tema taasvallutanud ja endasse armutanud, mured peletanud, väsimuse ületanud.

Maitsva ja uue toiduga.

Kommentaarid

 1. kusjuures meil just on purk maapähklivõid! ja tule skaipi või vasta telefonile!
  K

  VastaKustuta
 2. tehtud, söödud, imehea! tõesti maitsev. lillkapsapüreed polegi vist kunagi söönud, aga täitsa mõnus oli, selline hea mahe. Nüüd on kõht täis ja tahaks ühe uinaku teha :) m valmistub maratoniks (silub suuski, pakib kokkti, loeb stardiprotokolli ja reegleid). ma vist pigem lähen kaasa elama. võtsime järgmiseks aastaks plaani! siis peab rohkem trenni tegema kui 3 korda 6 km. rohkem olen aeroobikat ja seljatrenni teinud, koos tantsimisega tuleb ikka 4x nädalas trenni ära. pole paha. kui trenni ei teeks, ei elaks ületunde ja ebaregulaarset toitumist vist kuidagi üle. peaks sulle üldse pikemalt ja mõtetest kirjutama! seni, ootan uusi retsepte. praegu bronnin pariisi hotelli ära. muah! K

  VastaKustuta
 3. Me oleme praegu ka suutnud ennast heasse rütmi ajada, et tuled töölt, paned muusika mängima, hüpled, kargad tunnikese ja pool, pumpad nõrku kohti ülesse ja ei peagi mingi jõusaali ja trenni eest üldse maksma :)
  Katsume seda rutiini säilitada! Teie, rohekassinisedhallikad, teiega peaks skaipima jälle. Me M sünnipäevaga läksime nii hoogu siinpool maakera, et ei sattunud kordagi isegi arvuti-interneti lähedusse.
  Vahepeal peab ikka arengutest rääkima, muidu tulevad teadmistelüngad sisse.

  Kallid

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

Vene köögi lemmikumad road: sõrnikud

Mees on heategevuslikul viktoriinil, laps sättis end magama ja koer tuulutab jalgu taeva poole hoides oma kõhualust. Kellelgi neist pole mulle ühtegi pretensiooni ning otsustasin  õhtusöögiks midagi naiselikku, lihtsat ja minevikuhõngulist teha.  Kapis oli kodujuustu, munasid, jahu, suhkrut, soodat, äädikat ja vanillisuhkrut ehk kõik vajalikud komponendid, et valmistada lapsepõlves tihti söödud tvoroznikuid (kutsutakse ka sõrnikeks). Minu meelest asendab Austraalias saadaolev kodujuust ( cottage cheese ) suurepäraselt originaalretseptis kasutatavat kohupiima. Kuna ta on meil siin selline vedelavõitu, siis peab rohkelt jahu panema, et asi kotletina koos püsiks ja ilusti läbi praeks.   Kahjuks pole sõrnikute ajaloost kuigi palju teada, teatakse vaid nii palju, et esimese sõrniku valmistas keegi slaavlane. Sõrnikud kuuluvad ju korraga Valgevene, Ukraina ja Vene köögi toitude hulka. Miks kaks nime? Just sellepärast, et vanasti ei tuntud sellist piimatoodet nagu tvorog (творог on

Mis või kes on stromatoliit?

Stromatoliit on sinikate (sinivetikad) ja osa bakterite elutegevuse toimel mere- või magevees tekkiv lubiainest moodustis. Stromatoliite on enim troopilises madalas merevees, kus vee soolsus kõigub. Stromatoliidid on kujult korrapäratud, mügarjad, koorikjad või sammasjad, nende pikkus ulatub mõne meetrini ja kõrgus on 1,2 meetrit. Siseehituselt on nad peenekihilised, kiirjad või teralised. Neid leidub Eelkambriumi setteist alates. http://www.ut.ee/BGGM/eluareng/stromatoliit.html Cervantese läheduses ringi uidates nägime unikaalseid fossiilseid moodustisi, mille väärtust poleks me tõenäoliselt Aivo ja Aave selgitustööta mõista suutnud. Aga näed sa, elu käib kummalisi radu pidi ja me saime nende pool Perthis grillõhtul personaalse lühiloengu stromatoliitide teemal. Geoloogide sõnul pidid maailma vanimad stromatoliidid just Lääne-Austraalias asuma ja nende nägemine siin kindlasti asi, millega võiks teatud seltskonnas täitsa uhkustada. Väärtust stromatoliitidele pidi lisama see, et nad on

Põnnidega telkimise kogemusest

Mul paluti väga intrigeerival teemal kirjutada ehk mida me sööme, aga ma kogun veidi julgust ja inspiratsiooni, kuidas sellest võimalikult poliitkorrektselt kirjutada. Nõnda, et inimestele kirjutis taimetoidulisuse propageerimisena ei tunduks, samas ise ei taha ka väga üksikasjadesse laskuda, sest inimestel on kombeks uurida ajuvabasid ja asjasse mitte puutuvaid asju stiilis, kust sa oma valku saad ja kas võtad B12 vitamiine lisandina.  Aga sellest kõigest äkki järgmises postituses? Või kui mind juba sissejuhatuses kividega loopima hakatakse, siis võib-olla jätan selle teema enda tervise huvides kajastamata. Nagu tead voodielust kirjutamisega. Kõik teavad, et see toimub, aga üksikasjadesse ei tahaks pühendatud olla.  Praegu tahaks rääkida kiire loo meie aastavahetusest. Algas see seiklus pastaka keerutusega. Istusin ilusal päikesepaistelisel päeval, vaatasin kaugusesse ja siis tuli välkmõte - et läheks õige aastavahetuseks kogu perega telkima! Helistasin Andresele. See on ju s